Olyan könnyűnek tűnik az Instagramot vagy a Pinterestet pörgetve, pedig valójában több buktatója is lehet: a növénytartás bizony nem mindig annyira egyszerű dolog. A jó hír azonban, hogy egy kis alaptudással felvértezve bárki belevághat!
Amilyen az életed, olyan a növényed
Mielőtt belevágunk a növénytartásba, érdemes kíméletlenül őszintének lenni saját magunkhoz: bár most sokunk otthon van, ám ha egyébként gyakran vagyunk távol ilyen-olyan okokból, hajlamosak vagyunk megfeledkezni róluk – ezért a legjobb, ha az életmódunkhoz passzoló növényeket választunk.
A beszélő nevű agglegénypálma (zamioculcas zamiifolia ) a pörgős hétköznapokat élők számára jó döntés lehet, hiszen minimális gondozás mellett is gyorsan nő; az anyósnyelv (vagy kígyónövény), ami alig kér vizet, cserébe hatékonyan tisztítja a szoba levegőjét; a lófarok pálma, ami igazán stílusossá teszi otthonunkat; a karácsonyi kaktusz, ami alig-locsolással is sokáig életben marad, újabb és újabb virágokat hozva év végén.
Fontos a rendszeresség
Az alapszabályokat mindenki ismeri, de nem árt elismételni. Nagyon fontos, hogy hol helyezzük el az új családtagot a lakásban, gondoskodjunk róla, hogy mindenképpen kapjon elegendő fényt! Az ablak közelében lévő pontok a legtöbb növény esetében ideális helyek lehetnek.
Gyakori hiba, hogy egészen egyszerűen elfelejtjük meglocsolni szegény növényeket, így érdemes kialakítani a heti rutint: eleinte megkönnyíti a helyzetet, ha felírjuk és kitűzzük a hűtőre, vagy emlékeztetőt állítunk be a telefonunkon, hogy melyik nap melyik növényt kell meglocsolni (talán mondani sem kell, nem mindegyik igényel ugyanannyi vizet). Mielőtt pedig öntözni kezdünk, mindenképpen ellenőrizzük a földet, nem nedves-e még az előző „itatásból”. Érdemes néhány naponta áttapogatni a földet. És ne feledjük: évszakváltásokkor változhat a növények vízigénye!
Így jelez a növény
Ahogy a kutya és a macska sem hagyja, hogy elfeledkezzünk az etetésről vagy a sétáról, úgy a növények is jelzik nekünk, hogy érzik magukat, mire van szükségük. A dolgunk tehát mindössze annyi, hogy figyeljünk kis zöld élőlényeinkre.
Sárga levelek: a legtöbbször a túlöntözést jelzik. A rossz hír, hogy a levél, ami egyszer besárgult, olyan is marad, szóval a legjobb, ha egy éles késsel, ollóval levágjuk ezeket a hajtásokat, hogy megőrizzük a növény egészségét. Ha csak a levelek hegye sárga, elég ezt a részt lecsippenteni.
Barna levelek: ellentétben a sárgával, a barna levelek azt jelzik, szomjas a növény. Sajnos ezek a levelek sem lesznek újra zöldek, ahogy az előző pontban javasoltuk, érdemes levágni, lecsippenteni. Ennek ellenére nem szabad azonnal túlöntözni őket, inkább minden nap adjunk nekik keveset, míg magukhoz térnek.
„Sápadt” levelek: ahogyan az emberek, úgy a növények számára sem egészséges a túl sok, erős napfény. Némelyik fajta kifejezetten rosszul bírja a tűző napot – ennek jele a fakó, sápadt, gyenge lombozat vagy a leveleken megjelenő barna foltok. Vegyük el az ablakból ezeket a növényeket, tegyük picit árnyékosabb helyre (de ne essünk át a ló túloldalára, a sötét sarokban sem érzi jól majd magát a virág) és adjunk időt a regenerálódásra.
Hulló levelek: szintén a levél jelzi, ha nem kap elegendő fényt a növény. Ha hullani kezdenek a levelek, helyezzük át a lakás egy világosabb pontjára a növényt.
Kilátszó gyökerek: hacsak nem orchideáról van szó, a kilátszó gyökerek nem jelentek jót. Jelzik, hogy itt az ideje az átültetésnek. Mivel a növénynek nincs helye, nem csak friss földre, de nagyobb „otthonra” van szüksége: ültessük méretesebb kaspóba, cserépbe.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!