Eláruljuk a fokföldi ibolya titkát! Ha így gondozod nap mint nap, virágpompával hálálja meg neked az odafigyelést.
Már mindannyian nagyon várjuk, hogy beszerezhessük a nyár üde és színpompás virágait, azonban ez még várat magára egy kicsit. Ám addig sem kell növény nélkül maradnunk, hiszen az egyik legnépszerűbb szobanövény, a fokföldi ibolya már most is készen áll, hogy élettel és színnel töltse meg a lakást. Gondozása nem igényel profi szakértelmet, nyugodt szívvel ajánljuk kezdő virágtartóknak is!
A fokföldi ibolya
A fokföldi ibolya a csuporkafélék (Gesneriaceae) családjába tartozik. Puha húsos, enyhén szőrös levelek és változatos virágok jellemzik. A fokföldi ibolya gondozása nem bonyolult, világos, tűző naptól mentes helyen, leginkább keleti, esetleg északi ablakpárkányon tartsuk, ahol megkapja a virágzáshoz szükséges fénymennyiséget. Az egyszerűbb lila, fehér és rózsaszín fajtákon túl méretben és virágzatában is léteznek különleges változatok. Virágai lehetnek: csillag, árvácska vagy darázs alakúak, dupla, fodros és szegélyes szirmúak és még megannyi változatot fedezhetünk fel, hála a nemesítők áldozatos munkájának.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Így gondozzuk
Figyeljünk oda az öntözésre! Az alátétből, kaspóból 30 perc után öntsük ki azt a vizet, amit a növényünk nem szívott fel. Télen heti egy, nyáron akár heti két öntözés is szükséges lehet (lehetőleg alulról). Ültetéshez mindenképp jó minőségű, jó vízáteresztő képességű közeget használjunk, amit 20% kertészeti perlit hozzákeverésével még ideálisabbá tehetünk a növény gyökerei számára. Az egészséges gyökérzet, az egészséges növény és a bőséges virágzás alapfeltétele. Fontos, hogy rendszeresen tápoldatozzuk növényünket. Érdemes a tápoldatot az előírtnál 4x-8x hígabbra keverni, így a gyökereket egészen biztosan nem fogjuk megégetni és akár heti-kétheti rendszerességgel is az öntözővízhez adagolhatjuk. Az elnyílt virágokat távolítsuk el, mert gombás fertőzések kiindulópontja lehet, ha rajta hagyjuk. Ezen kívül többféle károsítója lehet: atkák, gyapjastetvek, tripszeka, amelyek ellen védekeznünk kell – az ún. sárga lapok kihelyezése ajánlott, amellyel eredményesen harcolhatunk a tripszek és tőzeglegyek ellen.
Átültessem? Vagy mégsem?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kertészetekből vásárolt fokföldi ibolyát mindig különítsük el 2 hétre a többi növényünktől. Távolítsuk el a virágait, esetleg ültessük át és figyeljük meg a későbbiekben, ugyanis a legtöbb károsítót ezekkel az áruházi növényekkel hurcolhatjuk be az állományunkba. Évente minimum egyszer, de jobb, ha fél évente (tavasszal és ősszel) átültetjük a növényünket. Ilyenkor ne felejtsük el megfiatalítani a tövet, a fakuló alsó levélkört szedjük le, és így ültessük friss földbe fokföldi ibolyánkat.
+1 tipp
A fokföldi ibolyát kedvelők több helyen is csoportot alkotnak, ahol a gyűjtők nagyszerű tanácsokat, vagy akár dugványt, hajtást tudnak adni. Keresd őket a Facebookon: Magyar Fokföldi Ibolyások Klubja – vagy
Csuporkavilág címszóval.
Forrás: Fanny Magazin
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!