A citromfa tartása nem éppen egyszerű, épp ezért sok magyar kertészkedő számára megmarad örök vágyálomnak. Ám akik mégis belevágtak, pontosan tudják, hogy a kényes növény számára a tél vége és a tavasz eleje a legnehezebb időszak.
A citromfa nevelése mindenképpen komoly feladat a mi klímánkon. A mediterrán éghajlathoz szokott cirtrusfélék egyáltalán nem bírják a magyar teleket. Így minden szezonban ki és be kell telepíteni őket és bizony a hosszú tél komoly erőpróba az ilyen növény számára. Sokkal kevesebb fényhez jut a téli hónapokban, mint ideális lenne, de megfelelő hőmérsékletű helyiséget is nehéz találni számára. Sok a nehezítő körülmény télen, és ezek mind gyengítik a növényt…
Amikor a citromfa élete borotvaélen táncol
A citromfa tartásásában február vége-március eleje jelenti mélypontot. Az elégséges fény nélkül töltött hónapokban a fácska ágvégein lévő hajtások megnyúlnak – ezek lesznek a leggyengébb, legsebezhetőbb pontjai a növénynek.
A citrusféléken rendszeresen felbukkanó pajzstetvek és egyéb tetvek ezeken a részeken csoportosulnak tél végén és kezdenek őrült módon szaporodni. Ha nem vagyunk résen és nem vesszük észre a bajt, akkora tetűkolóniák jöhetnek létre, amelyek képesek elpusztítani a növényt. Először a fertőzéstől érintett ágrészek száradnak el, majd a baj a növény egyre nagyobb felületére terjed ki, végül a pusztulását okozza.
Hogy lehet észre venni a pajzstetveket?
A pajzstetvek nagyon sunyi élősködők: először észre sem lehet venni, hogy megtelepednek, sőt szaporodnak a citromfa bizonyos részein. Érdekes módon a fertőzés elején inkább a a növény törzsén és ágain igyekeznek megmaradni, és bizony sokszor úgy beleolvadnak testükkel a környezetükbe, hogy nem is látni őket. Idővel viszont szétszóródnak, még a levelek színén és fonákján is megtapadnak. A fertőződés ezen fázisában többnyire már nem észrevétlenek a pajzstetvek, mivel fényes ürülékükkel valósággal beborítják a növényt.
Védekezés: káliszappan az egyik titok
Márciusra állandósul a harc a pajzstetű és a levéltetű ellen. Mivel azonban citromfát többnyire azért tart az ember, mert szeretné a saját termését fogyasztani, ezért a védekezésben nem érdemes vegyszerekre hagyatkozni. A legbiztosabb módszer a szappanos lemosás, igaz, hogy 2-3 hetente érdemes megismételni.
Macerás és pepecs munka, de igen hatékony! A lemosáshoz legjobb káliszappant használni, mivel utálják a tetvek! Nedves szivacsra vigyük fel a káliszappant és óvatosan mossuk le vele a levelek mindkét oldalát, illetve a fertőzött ágrészeket. Permetezni is lehet a szappanos lével.
Tyúktrágya és élesztő kell a citromnak
A citromfák tél végén virágoznak és lényegesen több virágot bontanak ki, mint amit végül megtartanak. A többi lehullik. Nem kell kétségbe esni ilyenkor, a jelenség nem azt mutatja, hogy elrontottunk valamit. A fa annyi virágot tart meg, amennyit gyümölcsöt meg tud érlelni. A tetvektől megtisztított fácska sokkal nagyobb eséllyel tudja végül tényleg beérlelni a termést, mint az elhanyagolt, fertőzött példányok.
A citromfa nem túl nagyméretű, nem várhatunk tőle többkilónyi termést. A virágok egyébként önmegtermékenyítők, így nem kell izgulni amiatt, hogy februárban-márciusban nincsenek rovarok, amik a beporzást elvégeznék. A termésérlelés hosszú ideig, nagyjából egy évig tart. Ezen idő alatt, leginkább nyáron plusz tápanyagot igényelnek a citromfák. Érdemes beszerezni számukra kertészetben kapható biotápot. Nagyon sokat segít, ha néha vízben oldott élesztővel locsoljuk meg a töveket, illetve, ha időnként granulátumos formában beszerezhető tyúktrágyát adunk nekik.
Mikor és hogyan ültessük át a citromfát?
Nagyon fontos, hogy észrevegyük, amikor a citromfa földje kimerül. Kétévente ajánlatos átültetni a töveket, leginkább tavasszal, de mindig csak a korábbinál 1 cm-el nagyobb cserépbe! Így a citromfa nem a gyökérnövelésre, hanem a gyümölcs érlelésére koncentrál majd. Ültetéskor citrusföldet használjunk, ez egy kicsit savanykásabb, mint a klasszikus virágföld. Amikor már biztosan nincsenek talajmenti fagyok, a citromfái kiköltözhetnek a kertbe vagy a teraszra. Ez az időszak számukra igazi boldogság, de azért ilyenkor is igényelnek odafigyelést. Legjobb, ha nem csapvízzel, hanem összegyűjtött esővízzel öntözzük a töveket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!