Nyáron elkényeztetett bennünket a konyhakert, de mi lesz ősszel és télen? A megoldás a friss zöldfűszer, amit kint és a konyhaablakban, cserépben is nevelhetünk.
A zöldfűszer frissen egészen más aromát, illatot és ízt ad ételeinkhez, mint azok, amiket szárított formában használunk fel. Szerencsére egyre több helyen kapni kis konténeres fűszernövényeket egész évben. De aztán ahogy hazavisszük a bazsalikomot, kakukkfüvet, petrezselymet, gyakran néhány nap alatt el is pusztulnak odabent.
Sajnos a pusztulásnak több oka is lehet, de leggyakrabban az a gond, hogy a benti környezet, a fűtött lakás nem növénytermesztésre való. Viszont ha figyelembe veszünk egy-két szempontot, több sikerrel járhatunk. Először is: mivel többnyire évelő növényekről van szó, a cserepüket tegyük lakáson kívülre, akár a konyhaablakba! De minden esetben ültessük át a nagyobb edénybe, hogy legyen elegendő földje! Megmutatjuk, mely fűszernövényekkel érdemes próbálkozni.
Rozmaring: strapabíró zöldfűszer
A rozmaring az a zöldfűszer, amelyik egészen jól bírja az időjárás megpróbáltatásait. Igaz, ha nem odakint cseperedett, kondicionálni kell az aktuális időjáráshoz. Miután vásárlás után hazavittük, egy-két napra tegyük a lépcsőházba. Ott is maradhat, de két ablaktábla közé, vagy a teraszra is tehetjük. Legjobb a rozmaringban, hogy télen is megtartja a leveleit, ezeket frissen, de akár szárítva is fel lehet használni, például héjában sült krumpli, sült húsok vagy spagetti ízesítésére. De téli krémlevesekhez is sokoldalúan bevethető ez a finom fűszernövény.
Kakukkfű: a leghidegebb időt is kibírja
A kakukkfű ott is megterem, ahol hidegek a telek. A fajtán persze sok múlik ezzel kapcsolatban, de ha ideiglenesen el is tűnik a kertből, abban biztosak lehetünk, hogy tavasszal újra megered a gyökeréről. Nagyon szívós zöldfűszer, cserépben is szépen tartható, elsősorban odakint. Talajának nedvességtartalmára ugyanakkor kényes, úgyhogy semmiképpen ne hagyjuk kiszáradni a földjét. A benti tartást rosszul viseli a kakukkfű, elsősorban a fény hiánya miatt. Néhány hét alatt megnyurgulnak, elvékonyodnak az ágacskái, majd egy idő után összeesik az egész növény.
Snidling: a zöldfűszer, amit nem lehet elrontani
A szupermarketben vásárolt snidlinget ültessük át egy nagyobb cserépbe, így tegyük kívülre az ablakba. Az apró hagymáival csoportban élő fűszernövény beültetve ugyanúgy jól érzi magát odakint, mintha csak kertben lenne. Igaz, növekedési üteme lassul, ahogy csökken a hőmérséklet. Folyamatos nyírással viszont még kondicionálhatjuk, serkenthetjük egy ideig, de amikor beállnak a fagyok, emeljük a cserepét két ablaktábla közé. Ha nem ilyen az ablak otthon, akkor keressünk benapozott, de hűvösebb helyet a snidling számára, jó ötlet lehet a lépcsőház. Hetente egyszer elégséges meglocsolni, így egész télen lehet belőle csipegetni. Feldobhatjuk vele a vajas kenyeret vagy akár a krémleveseket is.
FONTOS TUDNI!
A téli növényápolásnak ugyanaz a sarokköve, mint a nyárinak, ez pedig nem más, mint a víz. A zölden áttelelő növények – így a föntebb felsoroltak – nem vonulnak teljes nyugalomba, ahogy beköszönt a hideg. Ha lassabban is, mint nyáron, de áramlanak a növényben a testnedvek, fény hatására fotoszintézist végeznek a levelei, ebből következően a szükséges biztosítani számára a létfeltételeket. Elsősorban a vizet. Hajlamosak vagyunk hidegben megfeledkezni a locsolásól, ami nagy hiba, mert kiszárad a fűszernövény. Pláne cserépben tartás mellett nagy erre az esély, mivel kicsi a földlabda – ezért erre figyelni kell!
Van azonban olyan friss zöldfűszer, amelyik egyáltalán nem bírja a fagyot, vele inkább odabent érdemes próbálkozni.
Bazsalikom: meg kell küzdeni az illatért
Rengeteg fényre van szüksége, ezért próbáljunk egy szép napos lakhelyet választani számára odabent. A lakás száraz levegőjét rosszul viseli, fűtőtestekhez, kályhához ne rakjuk közel. A vizet szereti, de soha ne locsoljuk túl és főleg ne hagyjuk vízben állni, mert nagyon könnyen megfullad. Legjobb, ha két ablaktábla közé állítjuk a cserepét. Ám akármennyire is próbálkozunk a legjobb körülményeket teremteni, a fénytelen téli időszak, pláne lakáson belül nem ideális a bazsalikom számára. Így tehát arra ne számítsunk, hogy hónapokig virulni fog a tő. Ellenben ha odafigyelünk rá, akár hetekig szedhetünk róla friss bazsalikomlevelet, ami igazán különlegessé teheti az otthon készített olaszos ízvilágú ételeinket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!