Nemcsak nagyon mutatós, hanem még finom is: az örökzöld teacserje friss hajtásaiból és virágaiból illatos teát készíthetünk.
A legtöbben haszonnövényként ismerjük a teacserjét (Camellia sinensis): ennek a Kínából származó, ott őshonos mediterrán növénynek a fiatal leveleiből készül a tea.
Néhány éve azonban Magyarországon is elérhető az a holland nemesítésű, hidegtűrő teacserje, ami kiültethető kiskertbe, vagy akár a lakásban is nevelhető cserépben.
Ha szeretnénk mi is egyet és azt, hogy sok fiatal levelet hozzon, virágozzon, akkor neveljük úgy a négy fal között, mint egy dísznövényt. Varga Marianna kertészmérnök és teaszakértő szerint a növénynek alapvetően négy fontos igénye van, ha ezeket figyelembe vesszük, meg fogja hálálni a gondoskodást.
- Legfontosabb, hogy a teacserje a savanyú közeget szereti, ezért alacsony pH-jú virágföldbe (pH 4,5- 5,5) ültessük. Ilyet hortenzia, azálea vagy rododendron virágföld néven találhatunk a kertészetekben.
- Tegyük világos helyre, de ne a tűző napra! Inkább a napos- félárnyékos helyet kedveli, mint a tűző déli napot.
- Mivel a huzatot nem bírja, ezért ne helyezzük olyan ablakba van annak közelébe, amelyet sokat nyitogatunk. Ha rossz helyen van, jelezni is fogja: barna foltok jelennek meg a leveleken, amik aztán lehullanak.
- Vízigénye közepesen nagy, heti kétszer igényel öntözést. Sose száradjon ki a talaja, de ne is álljon alatta a víz, mert az a kipusztulásához vezethet.
És még miért legyen teacserjénk a lakásban?
- A teacserje örökzöld, így egész évben hozza üde zöld leveleit.
- Októbertől februárig virágzik, így egyike a kevés, télen virágzó növényeknek.
- Gyönyörű, hófehér virága van sárga középpel, ami igazi ékköve a lakásoknak. Az illata is csodás, a jázminvirágéhoz hasonlít.
- Virágaiból is készíthetünk teát: édeskés, nyugtató, koffeinmentes teát ad. Ehhez csak szedjünk le 3-4 virágot, öntsük le 70 fokos vízzel, és 1-2 perc áztatás után már fogyaszthatjuk is.
- Fiatal leveleiből, az úgynevezett csúcshajtásokból otthon is készíthetünk teát. Ehhez minden ágáról szedjük le a legfiatalabb, világoszöld színű leveleket, terítsük szét őket egy tálcára vagy konyharuhára, és szárítsuk egy napig szobahőmérsékleten. Másnap tegyük a megszáradt leveleket egy jól zárható üvegbe vagy teatartóba. Így két hónapig eláll. Ám az a tapasztalatom, hogy addig nem fog addig megmaradni: a lágy fehér teája, amit ad, valóban nagyon finom! Körülbelül 3-4 hetente szedhetünk róla újabb adagot, március és október között.
- Kevés annál felemelőbb érzés van, mint amikor a saját termesztésű teánkkal indítjuk a napot!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!