Az üde zamatú petrezselyem az egyik legsokoldalúbb fűszernövény, amely nemcsak ízletesebbé varázsolja az ételeinket, de egészségünkre is számtalan pozitív hatást gyakorol. A legjobb pedig, hogy gondozása rendkívül egyszerű, és akár kert nélkül is megpróbálkozhatunk a nevelésével.
Szinte nincs olyan étel, ami nem bírna el egy kevés friss petrezselymet. Szórhatjuk omlettre, salátára (a tabbouleh-nek például alapeleme), ízletesebbé varázsolja a grillezett húsokat, szószokat. Mindemellett tele van csupa értékes vitaminnal és ásványi anyaggal: egy csokor petrezselyemzöld több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs. A friss zöldjén túl a gyökere is fogyasztható, karakteres íze lévén kiváló alapanyaga lehet leveseknek, köreteknek.
Egész évben friss petrezselyem
Se nem évelő, se nem egynyári: a petrezselyem a kétéves növény, amely azt jelenti, hogy első évben a lombja és a gyökere fejlődik, a másodikban pedig magszárat fejleszt ernyős virágzattal – így pedig tehát egész évben friss és finom alapanyaggal láthat el bennünket.
Hogyan termesszük?
A petrezselyem kiválóan érzi magát a kertben vagy egy balkonládába ültetve. Amennyiben beltérben tartanánk, ügyeljünk arra, hogy tartsuk a növényt meleg, napos ablak közelében, kertben a félárnyékban is megél. Jól alkalmazkodik a körülményekhez, talajban kevésbé válogatós, de kiválóan érzi magát az agyagos, jól megforgatott földben, a kiszáradásra azonban kényes. Ha esetleg rózsánk van, érdemes a bokra közelébe ültetni a petrezselymet, hiszen általa még illatosabbak lesznek a virágaink. Balkonládában jól társítható paradicsommal, spárgával.
Könnyen nevelhető magból, a petrezselyem csíráztatása már azonban hosszabb folyamat lehet a többi gyógynövénnyel ellentétben. A legideálisabb időpont a magok elvetésére az utolsó fagyok előtti 3-4 hét. A gyorsabb csíráztatás érdekében vetés előtt áztassuk be a magokat egy éjszakára. A magokat egymástól 20-25 centiméterre vessük.