A tél egyik legkedveltebb szobavirága a fokföldi ibolya, amely megfelelő gondozás mellett sokáig díszítheti az otthonunkat. Ha van belőle egy-két tő korábbról, akkor őket is könnyedén rábírhatjuk, hogy most, télvíz idején is virágba boruljanak.
Se nem fokföldi, se nem ibolya
A fokföldi ibolya neve nem kimondottan találó, ugyanis meglepő módon nem Fokföldön, hanem a kelet-afrikai Uzambara-hegységben őshonos, az ibolyától pedig rendszertanilag is távol áll.
Apró trükkök a gondozásához
- Levegős, humuszos talajban érzi magát a legjobban.
- Szereti egyenletes, 18-24 fokos hőmérsékletet. 13 fok alatt elpusztul.
- Bár fényigényes növény, tűző napon mégsem szabad tartani, az ugyanis tönkreteszi a leveleit. Ahhoz azonban, hogy virágozni kezdjen, naponta legalább 6-8 óra fényre van szüksége.
- Locsolni kizárólag alulról szabad, ugyanis, ha a leveleit eláztatjuk, azok jó eséllyel foltosodni kezdenek, majd elrohadnak.
- Az öntözővíz lehetőleg ne legyen hideg, inkább olyan 20 fok körüli. Nem kell agyonlocsolni, sőt, ami vizet nem szívott fel a locsoláskor, illetve az azt követő negyed órán belül, azt érdemes kiönteni a tálból vagy a kaspóból.
- A virágzást meggyorsíthatjuk, ha 3-4 hetente virágzó növényeknek való tápoldatot is adunk a növénynek.
A felsorolt feltételek mellett jó esély van arra, hogy újra és újra kivirágzik a fokföldi ibolyánk.
Milyen betegségekre hajlamos a fokföldi ibolya?
Főleg a növény levelén, szárán fordul elő, de virágokon is megtalálható a szürkepenész nevű gombaféle. A beteg növényrészek lággyá és rothadó állományúvá válnak, és mindezen szürke színű, sűrű, puffadt penészréteg alakul ki.
Ez a gomba szereti a meleg, fülledt környezetet, ahol magas a páratartalom. Ha meg akarjuk óvni ettől a betegségtől, érdemes rendszeresen szellőztetni, valamint egymástól távol tartani a szobanövényeket.