A mezőgazdasági növényként termesztett napraforgó nemesített változatai edényben is tarthatók. A legújabb hibridek vidámságot árasztó fészkes virágai margarétaszerűek vagy tömött formájúak, és a megszokott napsárga mellett sötétebb vagy világosabb árnyalatokban tündökölnek.
A kertészetekben tavasz közepétől vásárolható cserepes példányok elhelyezésekor vegyük figyelembe, hogy a napraforgó meleg- és napfényigényes növény, amely tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt, valamint mérsékelt öntözést igényel. Rosszabb minőségű földben is megél, de meghálálja a foszforban és káliumban gazdag, viszont kevesebb nitrogént tartalmazó tápanyagot. Szárazságban, nyári forróságban gyakrabban kell locsolni, de vízben ne álljon! Tartósan csapadékos időszakok után vizsgáljuk át, mert ilyenkor érzékenyebb a kártevőkre!
Napraforgó a teraszon
Edényes napraforgónk a kert, a terasz vagy a balkon szélvédett részre kerüljön! Fontos a tájolás is: mivel az egynyári Helianthus annuus mindig a fény felé fordul, olyan helyet válasszunk számára, ahol szemből láthatjuk.
Biztos, ami biztos, a magasabb termetű példányok mellé tűzzünk támasztékot, és kössük ki a szárakat! Sorba rendezve mutatós hátteret alkotnak a kerti évelők társaságában vagy az edénykertben.
A nemesített változatok között találunk elágazó, alacsony fajtákat is, mint az „Evening Sun„ vagy a „Pacino„. A kompaktabb növekedés érdekében ezeknél csípjük le a csúcshajtást, hogy oldalirányba is terebélyesedjenek, és több virágot hozzanak.
Díszítsünk napraforgóval!
Szinte az ősz beköszöntéig gyönyörködhetünk a kisebb-nagyobb virágtányérokban, amelyek asztali vagy padlóvázában is jól mutatnak.
A vágott virág tovább megőrzi a frissességét, ha a reggeli órákban gyűjtjük be, miután már megszívta magát vízzel. Vágásra az a tányér a legalkalmasabb, amelyen a színes szirmok már kinyíltak, de a virágzat barna részét alkotó csöves virágok középen még zártak.
A szárakat akkor vágjuk le egy éles késsel, amikor azok éppen nyílni kezdenek. Rögtön a vágás után távolítsuk el az alsó leveleket, hogy csökkentsük a párolgást. Ezután töltsünk egy edénybe forrásban levő vizet, és mártsuk bele a lecsupaszított napraforgószárakat kb. 10 cm hosszan 10 másodpercre. Ezzel kiszorítjuk a szárakba szorult levegőt, és tovább javítjuk a vízfelvevő képességet. Végül állítsuk a csokrot szoba-hőmérsékletű vízzel töltött vázába. Használhatunk virágüzletben kapható vágottvirág-tartósító szert is, hogy meghosszabbítsuk a virágpompát.
Ha virágüzletben vásárolunk, csomagoltassuk be a napraforgót papírba, és amilyen gyorsan csak lehet, vigyük haza. Semmiképp ne hagyjuk az autóban csomagolás nélkül, mert a meleg és a tűző nap annyira megviseli, hogy a vázáig sem bírja ki!