Tudtátok? Gyomot űz és díszít a mulcsozás…
Bár a talaj takarása nem csodaszer a gyomok ellen, a magról kelőket elfojtja, mert elzárja előlük a fényt, így nem tudnak kicsírázni. Ezenkívül az 5-8 cm vastag mulcs nyáron hűvösen és nedvesen tartja a földet, télen védi a gyökereket a fagytól. A szerves anyagú mulcsban könnyebben megtelepednek a hasznos mikroorganizmusok, az apró rovarok és a földet porhanyóssá tevő giliszták; egyúttal tápanyaghoz juttatjuk a növényeket, ha kerti komposztot vagy érett istállótrágyát terítünk el a puszta talajfelszínen.
Az apríték, a kéregőrlemény, a kőzúzalék és a mosott kavics tovább tart, ám időről időre ezeket is pótolni kell, mert lebomlanak, besüppednek. Mellőzzük a faforgácsot és a fűrészport, ha impregnálószert tartalmazhat! A nedves szalmamulcs vonzza a csigákat. A fenyőkéreg kiváló a legtöbb növényhez, továbbá sétautakra vagy hinta és kerti játékok alá ütéscsillapításra. Medence mellé ne szórjuk, mert egy szélroham a vízbe sodorja. Dekorációs célra tartósan festett színváltozatokban is előállítják.
Fokozza a mulcsozás hatását, ha a zúzalék vagy kéregapríték szövött gyomzáró felületre, hétköznapi nevén geotextilre kerül. Ez nemcsak a gyommagvakat tartja sötétségben, hanem az évelő gyomok hajtásait sem engedi áttörni. (Kivétel a tarack, amelynek tűhegyes hajtásai átszúrják a szövetet.) Ilyen aljzatot kavicsos ösvény alá is teríthetünk, de vegyük figyelembe, hogy lejtős talajon könnyen lemosódik róla a mulcs.