Nincsen rózsa tövis nélkül, virágoskert pedig rózsa nélkül! Bódító illata és bársonyos szirmainak egyre újabb színekkel gazdagodó palettája mindenkit elbűvöl.
Mielőtt elindulnánk rózsatövet vásárolni, érdemes tájékozódni a kertészeti katalógusokban vagy a forgalmazók honlapjain, mert az árudákban zavarba ejtően gazdag a kínálat. Nem is csoda, hiszen a világon a legrégibb idők óta nemesített virágnak napjainkban 30 ezer fajtája és változata ismeretes!
Először is döntsük el, hogy kertünk nagyságának és adottságainak megfelelően milyen növekedési tulajdonságú rózsát érdemes telepítenünk. Csak ezt követően válasszunk az egyszerű vagy telt virágú, egyszer vagy folyamatosan nyíló, illatos vagy szagtalan változatok közül, a színek alapján.
Lehetőleg hazai termesztésű fajtákat szerezzünk be, mert ezek alkalmazkodtak a mi éghajlati viszonyainkhoz, így biztosak lehetünk abban, hogy megfelelően és szépen fognak fejlődni.
Az októberben elültetett szabad gyökerű rózsának még van ideje új gyökereket fejleszteni, mielőtt a talaj átfagyna. Így tavasszal teljes erőből növekedésnek indulhat, sőt akár már az első nyáron virágot hozhat.
A rózsák a kötött, agyagos, káliumban gazdag, 6-7 pH-értékű talajokat és a napos fekvést kedvelik. Homokos vagy más laza talajon csak öntözés mellett nevelhetők, árnyékban gyéren vagy egyáltalán nem hoznak virágot. A törzses egyedek 80-110 cm-re, a bokorrózsák 40-50 cm-re kerüljenek egymástól, míg soros ültetés esetén a sortávolság 100, illetve 60 cm legyen.
Soha ne ültessünk rózsa után közvetlenül rózsát, vagy előzőleg végezzünk talajcserét kb. 50 cm mélységig! Az ültetőgödör alját lazítsuk fel, majd vastagon béleljük ki érett marhatrágyával és/vagy komposzttal. (A trágyára szórjunk egy réteg földet, hogy ne érintkezzen közvetlenül a gyökerekkel!) Ezzel egy évre biztosíthatjuk a tápanyagellátást.
Szükség szerint vágjuk vissza a gyökereket, majd áztassuk a tövet egy vödör vízben 3-4 óra hosszat, mielőtt függőlegesen a gödörbe állítanánk úgy, hogy az oltás helye 5 cm-rel a talaj felszíne alá kerüljön. Végül a taposással végzett talajtömörítést alapos beöntözés kövesse.
Tövis vagy tüske?
A tövisek az ág belső részeiből előtörő módosult oldalágak, ezért nagyon nehéz letörni őket. Ezzel szemben a rózsa tüskéi az ág legkülső rétegéből (a bőrszövetből) indulnak ki, így könnyen letörhetők. Növénytani szempontból tehát helytelen a gyakran ismételt „nincsen rózsa tövis nélkül” mondás.