Egyre több kertben látni manapság a modern kertstílusok egyik legfőbb jellegzetességét, a gömbformát. Ez a formavilág úgy sugallja a luxust, hogy közben végtelenül letisztult és egyszerű.
Nem csoda, hogy a gazdaboltokban, lakberendezési kiállításokon és kertészetekben rengeteg olyan természetes vagy ember által kreált dekoráció és kiegészítő létezik, amely gömb alakú formája miatt válik népszerűvé. Ám amikor élőlényekről van szó, nem könnyű megőrizni a formájukat, hiszen folyamatosan növekednek, terebélyesednek, az év egy adott pontján pedig lehullatják leveleiket.
Ezekre a problémákra nyújt rendkívül jó megoldást a mirtuszlonc, amely nagyon sűrű ágrendszerrel rendelkezik, alacsony habitusa miatt sövényként, szegélyként és talajtakaróként is használható – mindemellett pedig örökzöld, tehát leveleit folyamatosan, lassan hullatja el, ezáltal sosem marad teljesen kopasz.
Ráadásul a kertek egyik legnépszerűbb, ám legbetegesebb növényét, a buxust is remekül képes helyettesíteni!
A kertek egyik különlegessége, a mirtuszlonc
Az örökzöld mirtuszlonc egy viszonylag gyorsan növő, 1-1,5 méteres magasságot elérő, bokor alakú cserje. Érdekessége, hogy sűrű ágrendszerén nagyon apró, dús levélzet található, ezáltal remek térelválasztó.
A legtöbben azonban gömbre nyírhatósága miatt választják.
Régebben a buxus, vagy más néven örökzöld puszpáng volt a kerttulajdonosok kedvence, ám egy új kórokozónak, a buxusmolynak köszönhetően hazánk szinte teljes buxusállománya megfertőződött, amelynek egyik legfőbb következménye nem más, mint a buxus növények megkopaszodása, amelyet csak permetszerekkel lehet megmenteni.
Pontosan emiatt vált olyan értékes és népszerű növénnyé a mirtuszlonc, hiszen nagyon hasonlít a buxushoz, ám nem pusztítják kártevők, így sövényünk, gömbformánk vagy talajtakarónk ellenálló lesz, ezáltal évekig díszítheti kertünket teljes pompájában. Emellett azoknak a kerttulajdonosoknak is megfelelő választás lehet, akik egy igazán igénytelen és szárazságtűrő növényt szeretnének, hiszen csak akkor szükséges öntözni, mikor a nyári kánikulában, tűző napon van – ezt gyönyörű, dús bokrosodással hálálja meg.
Virágai finom illatúak, ám gömbnyírása során a rügyeket kora tavasszal eltávolítják, amik egyébként kora nyáron nyílnának ki. Ezen tulajdonságai miatt érdemes lehet az előkertbe, a bejárati ajtóhoz vezető út mellé ültetni, hiszen itt gömbökként, illetve sövényként is nagyon exkluzív, esztétikus és igényes látványt tudnak nyújtani. Emellett azonban szegélyként is ültethetőek, ahogy a fenti képen is látszik – akár egyes sarkok, kerti eszközök vagy éppen a családi trambulin elválasztására is.
Amennyiben pedig egy gyönyörű, ízléses összhatású növénypárosítást szeretnénk, érdemes virágzó cserjék mellé ültetni, mint amilyen például a hortenzia vagy a rózsa, ekkor ugyanis egész évben zölddé teszik az amúgy megkopaszodó kertrészt. Az egyik legkülönlegesebb alkalmazási módja azonban mégiscsak sövényként történik, hiszen a “cloud hedge”, vagy magyarul hullámzó sövény az olyan világhírű botanikus kertekben is megtalálható, mint például a Dubai Miracle Garden.
Fontos azonban megjegyezni, hogy extrém hideg tél esetén a levelei lehullhatnak, ezáltal a növény megkopaszodik. Ez viszont egyrészről teljesen természetes jelenség, a levelek tavasszal ismét kihajtanak, ezáltal nem maradunk végleg zöld nélkül, másrészről pedig nagyon ritkán fordul elő, hiszen hazánk klímájában viszonylag ritkán köszönt be olyan hideg tél, ami az örökzöld mirtuszlonc levél eldobását okozza.
Amennyiben nyírott sövényként neveljük, minden évben 2-3 alkalommal érdemes megmetszeni, hiszen ezzel az ágrendszere besűrűsödik, míg a formája megmarad – a végeredmény egy folyamatosan sűrűsödő, exkluzív növény lesz.