Jön a tavasz és kezdődnek a kerti munkálatok, ezért most az enteriőrök bemutatását megszakítva a kertben folytatom a cikksorozatot.
Sokan elodázzák a kerítés megtervezését, pedig az első benyomás a házak kapcsán is lényeges. Fontos, hogy a stílusa harmonizáljon az előkerttel és a házzal, ezért kezeljük a kerítést a ház szerves részeként. Minél kevesebb fajtájú és színű anyagot használunk a kerítés és a kapuk kivitelezésekor, annál letisztultabb lesz az összhatás.
Törekedjünk az egyszerűségre!
Ahogy már sok írásomban, úgy most is megemlítem a görögöket, ezúttal azért, mert ők használtak először kerítést a meghódított területeik megjelölésére.
Ha kerítést tervezek, figyelembe veszem az utcaképet, elsősorban a közvetlen szomszédokét – ha azokat igényesen alakították ki. Amennyiben átmeneti megoldásnak tűnnek, akkor inkább alkossunk mi valami szépet és kövessék a többiek a jó példát.
Nem mindegy a párosítás
Lényeges, hogy már a ház tervezésénél konkretizáljuk a kerítés designt. Ne bagatellizáljuk el a költségét sem: az igényes kapu és kerítés tetemes összegbe kerül. Ügyeljünk a választásra, mert lehet egy kerítés önmagában szép, mégis rossz döntés.
Hadd érzékeltessem egy példával: sokunk kedvence az amerikai kertvárosok romantikus fehér léckerítése, mégsem érnénk el a kívánt barátságos hatást, ha egy modern, minimalista háznál alkalmaznánk. Ebben a környezetben félkésznek és olcsónak tűnne.
Igaz mindennek a fordítottja is: egy tornácos vidéki ház is komikus hatást kelt üvegbetétes beton kerítéssel. Természetesen ezek szélsőséges példák, de érzékeltetik a rossz párosításokat.
Láthatóság és védelem
Ha döntésre jutottunk a formavilággal kapcsolatban, a következő lépés, hogy átgondoljuk, mennyire szeretnénk, hogy átlátható legyen a kerítés. Tömör fajtáknál nagyobb a privát szféránk, de mi magunk sem látjuk, mi történik az utcán, postás jött-e, vagy vendég. És betörés esetén a tolvajok sem láthatóak az utcáról munkálkodás közben.
Az áttört kerítés nyitottságot jelez. Szebben érvényesül mögötte a ház, jobban együtt él az elő-, és hátsókerttel, de ugyanezen okokból magunk is nehezebben rejtőzhetünk el a kíváncsi szemek elől.
A kerítések elsődleges célja a védelem. Ezalatt nem csak az illetéktelen behatolókat értem, de négylábú kedvenceinket is, akiket attól óvunk, hogy kiszökhessenek egy szellősebb rácson, vagy kiássák magukat egy rosszul alapozott kerítés alatt.
Sövénynövények: nem csak szépek
A hangszigetelő tulajdonság is jelentős kérdés. A betonkerítés remek zajszűrő, de barátságtalan, ráadásul nyáron hosszú ideig ontja magából a kellemetlen forróságot. Ha e megoldás mellett döntünk, futtassuk be növényekkel.
Zajszűrés szempontjából remek választás a sövénynövények ültetése. Mindenképp örökzöldekből válasszunk, mert ezek egész évben betöltik zajcsökkentő szerepüket. Leghatékonyabbak a tetőtől talpig falszerűre metszett sűrű sövények. E célra tökéletes a babérmeggy, a leyland ciprus, vagy a tiszafa.
Ha engedi a kert mérete, még egy fasort is ültethetünk a sövény elé. További tanácsokat az örökzöldekről itt olvashatsz.
Elegáns megoldás a terméskővel burkolt pillérek közti rácsbetétek borostyánnal, rózsával befuttatása. Egy vékonyabb kerítésháló mindkét oldalára telepíthetünk sövényt, hogy benője és eltakarja, miközben megakadályozza az állatok ki-be szökését.
Milyen legyen a burkolat?
A kerítések kivitelezése is a megfelelő alapozással kezdődik. Készülhetnek a kerítések pillérekkel tagoltan és lábazattal, vagy anélkül. Ha lesz lábazat, vagy pillér, akkor elmaradhatatlan ezeknek a vízszigetelése is! Felületük lehet festett, de burkolhatjuk természetes kővel, műkővel, fagyálló hidegburkolattal is. Választhatunk előre gyártott, színezett zsaluköveket is, amelyeket kifejezetten erre a célra készítenek.
Ha festett kerítést tervezünk, akkor az legyen azonos a ház színével! Amennyiben az épület homlokzatán megjelennek kő, műkő, fa elemek, ugyanezeket a kerítésen is használhatjuk. Szintén szerencsés megoldás, ha kerti burkolatok, járdák anyaga visszaköszön a kerítésen – ahogy a Pagony hátsó kerítésén is.
Kerítésbetétek is temérdekféle anyagból és stílusban készülnek. Lehet fa utánzatú, vagy homogén felületű alumínium elemekből, valódi faléces, esetleg üvegbetétes. Lehet kovácsoltvas, vagy csak kovácsoltvas jellegű, zártszelvény, laposvas, vagy a századforduló találmánya: a haidekker háló.
Praktikus ötlet magaságyást építeni a kerítésünk belső oldalára, mert így akár alacsonyabb habitusú bokrokkal, virágokkal beültetve is elérhetjük, hogy ne lássanak be az utcáról, ráadásul bent szemmagasságban élvezhetjük a színes virágok látványát. Itt találsz tanácsokat magaságyás építéshez.
Kapuk, beállók, távolságok
Tervezésekor ügyeljünk arra, hogy a kapuk közterületre, kifelé nem nyílhatnak. A személykapu mellett tervezzünk helyet a postaládának, kapucsengőnek/kaputelefonnak, névtáblának és házszámnak – ha máshol nem látható. A világítás is hasznos, éjszaka így könnyen boldogulunk a kulcsokkal. Érdemes úgy elhelyezni a kiskaput, hogy a házból rálássunk, ha valaki becsenget.
Figyeljünk rá, hogy elég széles legyen az autóbeálló kapu ahhoz, hogy lehetőleg elsőre be lehessen állni. Ez keskeny utcákban, ahol korlátozottabb a manőverezési lehetőség, még fontosabb. Legalább 3,3 méter nyílásszélességet javaslok. Érdemes az autóbeálló burkolatát kifelé szélesedő formájúra rakni, ami segíti a könnyebb ráfordulást. Ebben sokat segít, ha a beállót nem közvetlenül a telek szélére tervezzük.
Az autóbeállókhoz toló-, úszó-, és kétszárnyú kaput használhatunk. A választást sokszor a fesztávolság mérete, anyaga dönti el, no meg az, hogy milyen irányban nyílik problémamentesen. Mivel a tolókapuk is csak a telken belül mozoghatnak, ez esetben a kerítés mentén sövényt csak az utcára telepíthetünk, így viszont bentről a kapu hosszában mindig látható lesz a kerítés. Amennyiben mégis takarni szeretnénk, úgy építsük fel a már említett magaságyást, hogy közte és a kerítés közt elférjen a tolókapu, vagy kicsit beljebb. Ide olyan növényeket ültessünk, amik jól tűrik a metszést.
Virágzik az amarillisz
Tavaszváró hangulatban szót kell ejteni a virágokról is, most az amarillisz (Hippeastrum) neveléséről írok. Ilyenkor, karácsony és április között virágzanak a nyári pihenő után ősszel cserépbe ültetett hagymák.
Ahhoz, hogy a virágzás után a növény újra megerősödjön, nyáron tegyük őket napos vagy félárnyékos helyre. Ideális esetben 6 hónapig lesznek rajta a levelei.
Az ezt követő pihentetésre nekem az vált be, ha szeptember közepén – akár elkezdtek sárgulni a levelei, akár nem – kiszedem az amarilliszt a földből, levágom teljesen a sárga, vagy száraz leveleket, a zöldeket 5 centi hosszúra, de a gyökereket nem bántom. Megszárítom kicsit a napon, majd lazán papírtasakba csomagolom, hogy ne kapjon fényt és amennyire lehet sötét helyiségbe teszem, ahol csak 5-10 fok van.
Van, aki hűtőbe teszi. Cirka 6 hétig kell így pihennie, de sokszor ültetés nélkül is elkezd bimbót hozni. Az amarillisz hagymát úgy ültessük el, hogy a hagyma felső harmada kilátszon a földből, de előtte pár órára állítsuk vízbe úgy, hogy az alsó harmadát lepje el a víz.
Tegyük napos helyre, ahol minimum 20 fok meleg van. Míg nem bukkannak fel a bimbók, elég ritkábban locsolni, majd utána sűrűbben. Ültetés után 6-10 héttel virágzik.
Ha olyan jól eltettem valahova, hogy tavaszig megfeledkezek róla és bimbó sincs rajta, akkor a fagyok elmúltával a szabadba ültetem ki. Számomra még lebilincselőbb látvány, amikor nyáron a kertben virágzik.
Forró desszert a hűvös napokra
Amíg a meleg tavaszi napokra várunk, jól esnek a forró desszertek, ezért egy sült körte recepttel zárom márciusi írásom. Ennek az édességnek a zsenialitása az egyszerűségében rejlik és abban, hogy az alapvetően nem édesszájúak is kedvelik. A balzsamecet kihozza a körte fanyarságát, míg a méz tökéletesen ellensúlyozza azt!
Balzsamos sült körte 4 főre
- 4 db kemény körte
- 1/2 citrom
- kb. 12 dkg vaj
- 2 evőkanál balzsamecet (spray jobban használható)
- 4 evőkanál méz
Mossuk és hámozzuk meg a körtéket. Legszebben krumplihámozóval tudunk megszabadulni a héjától. Vágjuk félbe hosszában és kaparjuk ki a magházát egy kiskanállal. Ha nagyon eres a szár folytatása, akkor azt is húzzuk ki belőle.
Ezután dörzsöljük be a körték mindkét oldalát egy citromgerezddel, hogy ne barnuljanak meg és jó ízt is ad neki.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Olvasszuk fel a vajat egy tepsiben, vagy – ha kerámialapot használunk – tűzálló tálban. Tegyük bele a lapos felükkel lefelé a körtéket és hagyjuk a tűzön, míg el nem kezd karamellizálódni és pirulni az aljuk, ezután locsoljuk meg a balzsamecettel.
Tegyük a tepsit a forró sütőbe. 20 perc után csorgassuk a körtékre a mézet és tegyük vissza még 10 percre.
Még melegen szolgáljuk fel vanília fagylalttal vagy tejszínhabbal, hedonistáknak mindkettővel.
Kellemes márciust a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!