Nyáron sokkal többet kell öntözni a növényeket, legyen szó akár a balkonon, akár a kertben lévőkről. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor adsz nekik vizet.
A tikkasztó melegben különösen fontos a rendszeres locsolás. Viszont, jó tudni, hogy nem mindet kell egyformán öntözni, hiszen minden fajtának más a vízigénye. Az azonban mindegyikre igaz, hogy nemcsak az lehet a baj, hogy túl kevés vizet kapnak, de a túlöntözés is ugyanolyan ártalmas lehet. Ha nem jó módszerrel locsolod a növényeidet, szélsőséges esetben akár ki is pusztulhatnak. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni a kánikulában!
Ne felülről locsolj
A legrosszabb, amit tehetsz, hogy szórófejjel felülről locsolod az ágyásokat. Ezzel a módszerrel a virágokra, levelekre permetezed a vizet, ami nem éri el a talajt, gyorsan elpárolog, így a gyökerekig nem jut el a víz. Ráadásul a nedves leveleket könnyebben megtámadják a gombabetegségek. Öntözésnél minél inkább a növény tövéhez juttasd el a vizet, de ott ne csak egy pontra, hanem körbe, a szár körül – ellenkező esetben ez a gyökér egyoldalú növekedéséhez vezethet.
Figyelj a mennyiségre
Az se jó, ha gyakran, keveset öntözöl, és az se, ha ritkán, nagy mennyiséget. Alapvetően úgy kell időzíteni, hogy a föld már 2 cm mélyen száraz, ilyenkor hosszan és alaposan át kell nedvesíteni a talajt. Ellenőrizd, hogy a felső talajréteg kiszáradt-e; ha még nedves, inkább várj az öntözéssel. A mennyiségre is nagyon figyelj: a túl sok víz rontja a talaj szerkezetét, elmossa a tápanyagot és a trágyát. Sőt, ha pangó víz keletkezik, az kiszorítja a talajból a levegőt, a gyökerek megfulladnak, rothadásnak indulnak. Emellett fontos a növény vízigénye is, hiszen a szárazságtűrők rosszul viselik, ha rendszeresen sok vizet kapnak.
Az locsolás időpontja sem mindegy
Egyáltalán nem mindegy, hogy a nagy melegek idején mikor locsolsz. A legjobb a kora reggelre, vagy az estére, naplemente után időpontra időzített öntözés. Ha még tűz a nap, a növények a hőmérsékletváltozás miatt sokkot kapnak, a víz pedig elégeti a leveleket. Az esti locsolás hátránya pedig, hogy a víz tovább marad a leveleken, lassabban párolog el, ezt pedig a csigák jobban szeretik.A párás környezetben a gombabetegségek is hamarabb megtámadják a növényeidet.
A legjobb az esővíz és a csepegtető rendszer
Csapvízzel locsolni rendkívül drága, és nem mindenki rendelkezik ásott vagy fúrt kúttal. A legjobb, ha összegyűjtöd az esővizet, és azt használod. Az esővíz azért is jó, mert összetétele ideális a növények számára. Nagyobb méretű kertekhez érdemes lehet beruházni jobb minőségű csepegtető csőre és tartályokra, hiszen így folyamatosan biztosítani tudod a növényeid számára a vízellátást, és sokkal kevesebb vizet fogsz elhasználni öntözésre, mintha slaggal locsolnál.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!