Nem csak a komposztot „etethetjük” a zöldségek azon részével, amit nem használunk fel a főzéshez. Csak egy kis palántaföld és türelem szükséges ahhoz, hogy ezekből a kidobásra ítélt alapanyagokból néhány hónapon belül újra lakmározhassunk, mint saját, organikus zöldségeinkből.
Burgonya
Fontos tudni, hogy csak olyan gumót érdemes ültetni, amit előtte csíráztattunk – vagyis nincs más dolgunk, mint várni.
Ha megjelentek a csírák, a nagyobb darabokat vágjuk félbe, negyedbe és ültessük el, csírás résszel felfelé, 15-20 centi mély „fészekbe”. Mehet veteményesbe vagy akár a balkonládába is.
Paradicsom
Érdemes megőrizni a paradicsommagot is, mert lakásban, ládában, cserépben is nevelhetünk isteni, organikus finomságot belőle. A magokat átnedvesített palántaföldbe, kisebb cserépbe ültessük, ne túl mélyre (elég néhány milliméter) és tegyük ablakpárkányra, balkonra: a lényeg, hogy meleg, napfényes helyen legyen.
Ha kicsíráztak a magok, fejlődésnek indultak a paradicsom palánták, ültessük szét őket, egy cserépben egy növény fér el ideálisan. Fontos, hogy rendszeresen locsoljuk, de ne áztassuk őket, a lényeg, hogy a földjük mindig nedves legyen (a kókadó levelek jelzik, ha vízre van szükségük). Ahogy fejlődnek a palántáink, idővel támaszték is kell majd nekik, amikre felfuthatnak. Három-négy hónap múlva pedig már szüretelhetünk is.
Paprika
Ahogyan a paradicsomot, úgy a paprikát is lehet magról ültetni. Ültessük a magokat laza, nedves földbe, 2-3 centi mélyre – majd folyamatosan gondoskodjunk a vízellátásról, de ügyeljünk rá, hogy ne álljon vízben a növény.
Melegben csíráztassuk, legalább 20-22 fokon, vagyis a paprikának is jót tesz, ha ablakban, napos területen várjuk az apró növény megjelenését. A kis palántákat, ha kikeltek, ültessük külön, jó 20 centi mélyen.
Újhagyma, póréhagyma
Használat előtt levágjuk a fehér rész apró, gyökeres végét – és általában ki is dobjuk. Pedig nem kellene!
Tegyük a végeket egy pohár vízbe, helyezzük napfényes helyre (ha még van hely az ablakpárkányon a többi palánta mellett…). Néhány nap múlva zöld hajtásokat hoz, amiket, ha 10-12 centisek, ültessünk földbe.
Menta, bazsalikom, koriander
A fűszernövények szaporítása igen könnyű: vágjunk le egy nagyobb hajtást, levelet a tőről, állítsuk vízzel teli pohárba (ha nem ér le az aljára a hajtás, takarjuk le a poharat műanyag fóliával, vágjunk a közepébe lukat és ebbe állítsuk a növényt).
Néhány hét alatt gyökeret ereszt, ilyenkor már földbe lehet ültetni az új csemeténket. A gyökereztetés ideje alatt néhány naponta cseréljük a vizet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!