A kiégett fű egyre gyakoribb jelenség a perzselő nyári forróságban. Ilyenkor azonban nem feltétlenül az a legjobb megoldás, ha elkezdjük intenzíven locsolni…
A kiégett fű minden kerttulajdonos rémálma. Ráadásul a sárgára aszalódott, kiszáradt gyep általában elég nagy felületen rontja az ápolt kertben az összképet. Mivel a pázsit nagyon is fontos része kertünknek, a nyári csapadékhiányos-aszályos időszakban különösen oda kell figyelni a megfelelő gondozásra.
Kiégett fű: Nem kell megijedni!
Ha kiégett a fű, nem érdemes a vizet arra pazarolni, hogy nedvesen tartsuk ezeket a barna részeket. A fű ugyanis szívós növény, nem pusztul el egykönnyen! Mindenképp érdemes türelmesen kivárni, míg érkeznek az esős napok. Az esetek többségében utólagosan magához tér, és újra kizöldül a kipusztultnak hitt fűfelület.
Mit lehet tenni tartós aszály esetén?
Ha nagy a szárazság, mint idén nyáron, érdemes a fűvel kapcsolatos összes teendőnél figyelembe venni ezt a körülményt. Nyíráskor hagyjuk magasabban a füvet, így a fűszálakról is több árnyék vetődik a tövekre, ezzel lassul a talaj forrósodása és a párologtatás, vagyis jelentősen lassíthatjuk a barnulást. Sokak szerint csökkenthető a barnulás mértéke azzal is, hogy ha a levágott füvet a pázsiton hagyjuk, a nyesedék ugyanis megakadályozza, hogy gyorsan elpárologjon a locsolóvíz.
5+1 tipp az aszályban is ápolt gyephez
- A magasabbra nyírt gyep csapdába ejti a harmatot és elnyomja a gyomokat.
- A nyírás után hagyjuk a nyesedéket a pázsiton így többlet nedvességről gondoskodik a száraz időszakban is.
- Állítsuk a fűnyíró kését magasabbra, így lassabban párolog el a nedvesség a levágott fűszálakból. Finom gyepek esetében ez 4 cm, általános gyepnél 5 cm, a sok terhelésnek kitett gyepnél akár 6-7cm is lehet.
- A permetező öntözés mellé kéthetente iktassunk be alapos áztató öntözést is. A felszíni permetezőöntözéssel csak arra sarkaljuk a fű gyökereit, hogy a magasabban fekvő száraz talajréteg felé növekedjenek, ám ott a hőségben kiszáradnak, megsemmisülnek.
- Ha nincs módunk a rendszeres öntözésre, használjunk összegyűjtött esővizet a locsolásra.
Mikor öntözzük?
Nyáron leghatékonyabban a reggeli órákban hasznosul a kilocsolt víz. Ilyenkor a legideálisabb a hőmérséklet. A párolgás ezekben az órákban lassabban zajlik, vagyis időt adunk a víznek, hogy a mélyebb talajrétegekbe is eljusson. Semmilyen napszakban nem ajánlott nagy nyomással öntözni. Sokkal célszerűbb a természetes, esőt imitáló permetezővel locsolni.
Érdemes szárazságtűrő fűre váltani!
Ha így is kiég a fű, ne pánikoljunk! Bár nehezen hihető, de a kiégett fű egy kiadós esős időszak után képes újra magához térni és bezöldülni. Érdemes viszont hosszú távon előre gondolkodni: ha nincs módunk több locsolásra vagy spórolni szeretnénk, vessük be kertünket szárazságtűrő fűmaggal, amely kevesebb locsolással is beéri.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!