Ne csak palántákat és magokat vásároljon, gondoskodjon a számukra leginkább megfelelő virágföldről is!
Az április–májusban a balkonládákba kerülő palánták (zöldségek, fűszer- és virágos növények, pl. muskátli) esetében különösen fontos a jó minőségű speciális földek és tápanyagok használata. Virágföldet lehetőleg szakárudában (pl. gazdaboltban, kertcentrumban) vásároljon, ahol szakképzett eladóktól kérhet tanácsot. Aki néhány száz forintot spórolva olcsó földbe ültet, hiába reménykedik bő termésben vagy virágpompában!
Az ültetőközegek jellemzői
Az ültetőközegek humuszból, homokból, tőzegből, kőzettörmelékből, agyagból és egyéb adalékokból (kéreg, mulcs, perlit, granulátum, kókuszrost stb.) készülnek.
A termést hozó növények eltérő pH-értékű, tápanyagtartalmú és szerkezetű földet kívánnak, mint a virágzók. A pH-érték mellett érdemes odafigyelni a tápanyag-feltöltöttségre is.
A rózsák, a gyümölcsöt érlelő, valamint a nagyobb méretű növények a nyári hónapokban rengeteg energiát fogyasztanak, és felélik minden tartalékukat, ezért trágyázással és tápoldatozással gondoskodni kell a tápanyag-utánpótlásukról. A tavaszi trágyázás megadja a kezdőlökést a folyamatos gyümölcs- és zöldségterméshez, illetve a dús virágzáshoz. Szerves trágyából, komposztból szórjon egy nagyobb adagot a növény köré. Balkonládák, illetve edények beültetésekor keverjen a földbe lassú lebomlású granulátumot. A nitrogénhangsúlyos közeg a zöldnövekedést fokozza, a foszfor és a kálium túlsúlya a virágzást serkenti.
A jó virágföld laza szerkezetű, ugyanakkor képes tartalékolni az öntözővizet, hogy folyamatosan ellássa éltető nedvességgel a gyökereket.
Speciális igények
Korábban a virágföldtípusokat három nagy csoportba sorolták: az A jelzés enyhén savas (pH 4–6), a B semleges (pH 6,5–7), a C pedig enyhén lúgos (pH 7–7,5) tulajdonságú ültetőközegre utalt. A manapság használt nevesített csoportosítás megkönnyíti az eligazodást a képzetlen hobbikertészek számára. Fontos tudni, hogy az általános földek hosszabb távon biztosítják a növények tápanyagellátását, mint a gyorsan felvehető tápanyagokat tartalmazó magvető- és palántaföldek.
A vásárlói igényekhez igazodva a gyártók egyre bővülő választékban, 2–50 literes zsákokban kínálnak speciális földeket többek között citrusfélékhez, futópetúniához, kaktuszokhoz, pálmákhoz, tavi és mediterrán növényekhez, kertépítéshez is.
Kalauz ültetőföldekhez
Alapvetően az ültetőközeg összetételétől, illetve szerkezetétől függ, hogy növényei csodásan fejlődnek-e, vagy csupán vegetálnak. Az elnevezések és a termékek csomagolásán látható képek is segítenek a választásban.
Általános virágföld: Összetétele hozzájárul a növények szépségéhez, a zöldektől a virágzókig. Cserepes és balkonnövények, díszkerti fák, bokrok, cserjék ideális ültetőközege.
Fűszernövényföld: Semmilyen káros anyagot nem tartalmaz. Használatával megmarad a termesztett növény természetes aromája és illata.
Muskátli- és balkonnövényföld: Laza szerkezetű, jó vízmegtartó képességű, az általánosnál több tápanyagot tartalmaz a dús virágzás érdekében.
Örökzöldekhez való föld: Laza szerkezetű termesztőközeg; optimális a pH-savanyú talajt igénylő fenyőfélék, boróka, tuja, tiszafa, fagyal és szobanövények (pl. szobafenyő) számára.
Palántaföld: Magvetéshez, tűzdeléshez is kiváló. A laza, jó vízáteresztő képességű, a növekedéshez szükséges tápanyagokkal dúsított minőségi tőzeges közegben erőteljesen fejlődhet a gyökérzet.
Rododendronföld: Erősen savas kémhatású, kifejezetten rododendronokhoz, azáleákhoz. Jó vízmegtartó képességű, tőzeges, hosszan biztosítja a nedvességet pl. az erika és a hortenzia számára is.
Rózsaföld: Magas szervesanyag-tartalma elősegíti a gyökerek megerősödését, serkenti a hajtások képződését. Mindenféle cserepes és kerti rózsa ültetéséhez, illetve talajjavításhoz ajánlott.
Szobanövényföld: Laza szerkezetű, tőzeges közeg; megkönnyíti az átültetést. Levéldísznövényekhez semleges kémhatású terméket, virágos szobanövényekhez pedig enyhén savanyút válasszon!