Milyen előkészítési munkálatokra van szükség gyeptelepítés előtt? Mikortól lehet nyírni, és mekkorára kell hagyni? Szakértőnk, Madácsi Gábor okleveles kertészmérnök válaszol.
Első lépésként az árnyékot adó fák koronáját, illetve a cserjéket határozottan vágjuk vissza a telepítendő gyep érdekében. A gyomosító növényi részekre a terület gyomborítottságának függvényében egy glifozát hatóanyagú permetezést javasolnék. A vegyszer a kijuttatást követő 10-12 napban lombon szívódik fel, a gyökerekben fejti ki a hatását. A határidő leteltét követően a területet tőig kell kaszálni. Az elhalt növényi részeket gondosan gyűjtsük össze!
Ezután következik a talaj előkészítése. Ássuk fel a kiválasztott területet, szórjunk rá gyepműtrágyát, és egyenletesen keverjük be a feltalajba. A talaj visszatömörítéséhez váltogatva használjunk simítóeszközöket, hengert és gereblyét. Ha a lábnyomunk már nem süllyed be, finoman borzoljuk fel lombseprűvel, és vessünk árnyéktűrő fajokból megfelelő arányban összeállított fűmagkeveréket; 4-5 dkg/m2 az optimális mennyiség.
A gereblye függőleges irányú mozgatásával dolgozzuk be a vetést, majd jöhet a belocsolás. Ilyenkor nem érdemes fűmagot vetni, erre az augusztus közepétől szeptember közepéig terjedő időszak a legalkalmasabb, de megfelelő eredményt hoz az április közepétől május közepéig végzett telepítés is. Az első nyírást 6-8 cm-es állapotban, frissen élezett fűnyíróval végezzük, és később se térjünk el ettől a magasságtól.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!