Szinte már alig lehet kibírni a kertben ezt a forróságot, és a helyzet még tovább fokozódik. A jó hír viszont az, hogy még nem késő belekezdenünk egy kerti zuhanyzó kiépítésébe!
Épp itt az ideje elkezdünk egy kerti zuhanyzó kiépítését, ha még nem tettük meg. Hiszen a nagy kánikulában istenien fog esni a fenről alázúduló hűsítő vízpermet. Kiváló megoldás, ha nem szeretnénk medencét, ugyanakkor jól esne néha-néha áthűlni napozás közben vagy után.
Az első komoly döntés: hordozható vagy beépített?
Először is határozzuk meg az ideális helyszínt a zuhanyzó számára. Válassz egy olyan területet a kertben, ahol megfelelő vízelvezetés van, és könnyen hozzáférhető a vízforrás. Nem árt, ha kerti zuhanyzó a napon van, sőt! Ha a slag csövét tűzi a nap, akkor a víz is felmelegszik benne, így nem kell a jéghideg vízzel zuhanyoznunk. Arra azért figyeljünk, hogy minél lankásabb a hely, ahová tervezzük, annál nehezebb dolgunk lesz.
Döntsük el, hogy hordozható vagy állandó zuhanyzót szeretnénk-e építeni. Ha hordozható zuhanyzó mellett döntünk, akkor könnyű, könnyen mozgatható anyagokat kell beszereznünk, mint például műanyag vagy könnyűfém. Ha állandó zuhanyzót tervezünk, akkor fontolóra vehetjük a tartósabb anyagokat, például fát vagy időjárásálló műanyagot. Ár tekintetében olcsóbb a hordozható, viszont, ha hosszútávra és nem egy nyárra tervezzük, akkor megfontolandó a beépített.
Szerezzük be a kellékeket
A zuhanyzó kiépítéséhez szükségünk lesz csövekre, szerelvényekre, zuhanyfejre, víztárolóra (ha nincs folyamatos vízellátás), rögzítőelemekre, szerszámokra (pl. csavarhúzó) és vízvezeték-szerelési anyagokra. Amennyiben nem vagyunk gyakorlott barkácsolók, érdemes kertészeti boltban egy összeszerelt darabot választani. Árban nincs nagy különbség.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Érdemes átgondolni és figyelembe venni, hogy hol helyezkedik majd el a vízforrás (pl. csap vagy tömlő), a zuhanyfej, a víztároló és a padlócsatorna. Ez segít pontosan megtervezni a vízvezetékrendszert és a zuhanyzó elhelyezkedését. A ház alaprajzán látható, hogy hol helyezkednek el a vízvezetékek. Amennyiben szükség van ásásra, mert a slagos elvezetés valamiért nem megoldható, akkor szakemberre is szükség lehet.
Munkára fel! Így épül a kerti zuhanyzó!
Jelöljük ki a zuhanyzó területét a kertben, majd távolítsuk el a felső réteget (pl. fű vagy talaj). Helyezzük le az alátétet, ez lehet geotextília vagy kavicsréteg, ami biztosítja a megfelelő vízelvezetést. Ez egy szükséges lépés, hogy zuhanyzás közben ne alakuljon ki tócsa a kertben.
Telepítsük a vízforrást a zuhanyzóhoz. Ez lehet egy meglévő kerti csap vagy egy hordozható víztartály. Használjunk vízvezeték-szerelési anyagokat, például csatlakozókat és tömítéseket, hogy biztosítsuk a vízcsövek szilárd és vízzáró csatlakozását. A legegyszerűbb megoldás, ha olyan csapot választunk, amelyre felszerelhető a slag, így nem kell a vezetékekkel bajlódnunk. A zuhanyzó keretének vagy tartóoszlopának összeszerelésekor kövessük az előre meghatározott terveket és utasításokat. Ez tényleg fontos, mert ha egy csavar kimarad vagy rossz helyre kerül, akkor előfordulhat vízszivárgás. Használjuk a megfelelő csavarokat és rögzítőelemeket a stabil és biztonságos szerkezetkialakításához. Győződjünk meg róla, hogy a zuhanyzó kerete szilárdan áll és nem ingadozik.
Szükségünk lesz egy padlócsatornára is. Ez biztosíthatja a zuhanyzó vizének hatékony elvezetését. Az egyik megoldás egy lyukasztott talajréteg vagy kavicságy kialakítása, amely lehetővé teszi a víz lefolyását a talajba. Ezzel megakadályozhatod a víz pangását a zuhanyzó körül. Rögzítenünk kell a zuhanyzó szerkezetét a földhöz vagy tartóoszlophoz. Ha hordozható zuhanyzót építünk, biztosítsük, hogy a szerkezet stabil legyen, és ne billenjen vagy mozogjon használat közben. Ha állandó zuhanyzót készítünk, akkor erősítsük a szerkezetet a földhöz vagy tartóoszlophoz, hogy biztosítsuk a stabilitást és a tartósságot.
Kössük be a vizet
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha nem áll rendelkezésünkre folyamatos vízellátás a zuhanyzóhoz, fontolóra vehetjük egy víztároló telepítését. Ez lehet egy földbe ásható tartály vagy hordozható víztartály, amelyben vizet tudunk gyűjteni. Rendszeres időközönként töltsük fel a víztárolót, hogy mindig legyen elegendő víz a zuhanyzó használatához.
Ha víztárolót használunk, csatlakoztassuk a zuhanyzót a tárolóhoz csövek és szelepek segítségével. Biztosítsuk, hogy a csatlakozások szorosak és vízzáróak legyenek, ne csöpögejenek sehol. Ha van lehetőségünk közvetlenül a vízhálózathoz csatlakoztatni, akkor ellenőrizzük a helyi vízellátási rendszerek és előírások szerinti csatlakozási követelményeket. Szakemberrel ellenőriztessük, hogy milyen vízórára köthetjük rá.
Nyissuk meg a vízforrást, és ellenőrizzük, hogy a víz megfelelően áramlik-e a zuhanyfejből. Szükség esetén állítsuk be a zuhanyfej magasságát és szögét, hogy kényelmes legyen a zuhanyzás. Vizsgáljuk meg a csatlakozásokat és tömítéseket, és győződjünk meg róla, hogy nincsenek vízszivárgások vagy problémák a rendszer működésével. Ha többfunkciós fejet vásároltunk, akkor a víznyomást is be tudjuk állítani kedvünk szerint.
Szépítsük a környeztet
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kerti zuhanyzó körül is pont ugyanúgy dekorálhatunk, mint bárhol máshol. Tehetünk köré virágokat, látványos köveket. Arra viszont ügyeljünk, hogy ha szappant használunk, akkor ne fröcsköljük le mosakodáskor a növényeket, mert nem igazán szeretik. A tiszta víztől természetesen nem lesz semmi bajuk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!