Egy kerti tó gyönyörű központi eleme lehet kertünknek, pláne, ha megtaláljuk a bele illő tökéletes lakókat.
Miért ne tarhatnánk csodaszép díszhalakat a kerti tóban? Hiszen az összkép velük lesz teljes és harmonikus. Szerencsére az otthoni kerti tavakba sokféle halfaj telepíthető. Azonban célszerű olyat választani, amely életképes az adott körülmények között és még dekoratív is. Így a halak valóban díszévé válnak a kerti tónak.
Aranyhal
Az aranyhal (Carassius auratus) a kerti tavak egyik legnépszerűbb lakója. A kárászfajhoz tartozó hal többféle színben és méretben kapható. Megjelenésük a kínai Tang-dinasztia korában vált divatossá, amikor a kertkultúrának a tavak lettek a központi elemei.
Koi ponty
A koi valójában a ponty (Cyprinus carpio) nemesített alfaja. Remek választás kerti tóhoz, hiszen számtalan színösszeállításban létezik, ezért kedvelt díszhalfajta. Japánban a szeretet és a barátság jelképévé vált.
Arany compó
Az arany compó (Tinca tinca gold), más néven doktorhal is sokszor megtalálható a kerti tavakban. Mérete 15 és 20 cm között van. A doktorhal elnevezést onnan kapta, hogy sérült társai nyálkás testéhez dörgölőznek, hogy meggyógyítsák sebeiket.
Különlegesség lehet a tokhal a kerti tóban!
A tokhal mostanában kezd divatossá válni, mint kerti tóban tartható fajta. A tokhal elsősorban finom húsáról ismert, de különleges kinézete miatt akár díszhalként is gondolhatunk rá. Igaz, ez a halfajta életvitele miatt egy kicsit nagyobb tómedencét igényel – ez 15-20 köbméter vizet és mintegy 1,5 méter vízmélységet jelent. A tok fenéklakó hal, ragadozó és a békákat is gond nélkül elfogyasztja. Táplálékát a a tó aljzatáról szedi össze, így etetése során ezt mindenképpen figyelembe kell venni.
Mértékkel etessünk!
A kerti tavi halak etetésére nagyon sokféle kereskedelmi forgalomban kapható táp megtalálható, melyek mindegyike nagyon jó a halak számára. Tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat és mindent, amire a halaknak szükségük van. Nagyon fontos arra odafigyelni, hogy mindig csak annyi eledelt használjunk, ami el is fogy. Ellenkező esetben ezek bomlásnak indulnak és rontják a víz minőségét.
Állítsuk meg a túlszaporodást
Ha ideálisak a körülmények, a halak hamar szaporodásnak indulnak a kerti tavakban. Amennyiben túlszaporodik az állomány, az nem tesz jót a vízminőségnek. Ilyenkor célszerű eltávolítani bizonyos mennyiségű halat a tóból. Ezt merítőhálóval a legcélszerűbb elvégezni kíméletes módon. A túlszaporodott növényzetet is érdemes ritkítani időközönként, nehogy benője teljesen a tavat és ne maradjon élettér a halak számára.
Óvatosan a ragadozókkal!
Ragadozó halfajokat nem célszerű kerti tóba telepíteni, mert elpusztíthatják békés társaikat. A növényevő halak pedig a tó növényállományát képesek teljesen eltüntetni.
A tó minden szezonban igényli a gondoskodást!
Nyáron fontos, hogy megfelelően tápláljuk a halainkat, odafigyeljünk a vízminőségre és, hogy a meleg időszakban is legyen kellő mennyiségű oldott oxigén a tó vizében. Ez egy levegőztető berendezéssel könnyedén megoldható. Télen fontos feladat, hogy a halaink biztonsággal át tudjanaktelelni. A halak változó testhőmérsékletű állatok, a hideg vízben keveset mozognak és szinte alig táplálkoznak. Ilyenkor a tó legmélyebb pontján rajban csoportosulnak. Télen nem szükséges a halainkat takarmányozni, enyhe idő esetén is csak nagyon ritkán, alkalomszerűen adjunk nekik kis mennyiségű süllyedő haltápot. Illetve ne engedjük a vizet teljesen befagyni.
Forrás: Fanny Magazin
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!