A kerti növények közül az egynyári virágok a házikertek legszínesebb, leglátványosabb díszei. Virágtartókba ültetve a bejárat, ajtó, tornác, erkély, kerti utak, lépcsők, udvarok, falak színfoltjai is lehetnek.
A virágkompozíció készítésének lényege, hogy örömet szerezzen készítőjének, illeszkedjen a kert összképébe, és egész nyáron gyönyörködtessen. Az egynyárikkal beültetett virágtartók elkészítése nagy kihívást jelent a kertkedvelők részére, lehetőséget fantáziájuk kibontakozására. Az évente bővülő egynyári virágok választéka lehetővé teszi mindenki számára álmai virágkompozíciójának elkészítését. Virágtartókban is bő a kínálat: dézsák, különböző méretű, natúr színű vagy mázas cserepek, léckosarak, drótkosarak, balkonládák, ámpolnák, illetve improvizált tartók, edények. A kompozíció megtervezése – A kompozíció lehet merész, kontrasztos színű virágokból alkotott, vagy visszafogott, egyszínű, esetenként egy fajból álló. – Mindig használjunk kitöltő növényeket is, ezek biztosítják a kompozíció lazaságát, szellősségét. – Használhatunk gyógynövényeket, vagy, akár zöldségeket is, ne fogjuk vissza a fantáziánkat.
Mibe ültessük? A sok öntözés miatt a tartók talaja összetömörödik, a tápanyagok kimosódnak, ezért a kerti föld önmagában nem alkalmas ültetésre. A kereskedelemben számtalan földkeverék található, ezek fő alkotóelemei a lombföld, a fenyőkéreg és az agyag. A földkeveréket használhatjuk önmagában, vagy keverhetünk hozzá 30% kerti földet, talajlazítókat (vermiculit, perlit, homok), nedvességet megtartó anyagokat (Alcosorb) stb. A keveréket jól morzsoljuk össze. Jól elkészített földkeverékben nincsenek rögök, homogén, tapintásra kellemes, jól átnedvesedik. Beültetés Tegyünk az edény aljára durva kavicsot vagy égetett agyagot, hogy a felesleges vizet elvezesse. Töltsük meg az edényt földkeverékkel úgy, hogy a felső perem alatt maradjon 2-3 cm szabad hely. Ültessük be a növényeket, majd jól öntözzük meg. Öntözés Csak akkor öntözzünk, ha a talaj felső 2-3 cm-e száraz. Egy 80 x 25 x 25 cm-es balkonláda heti vízadagja 5 liter, amit két vagy több részben öntözzünk ki. Kánikulában nem kell sokkal több vízzel öntözni, inkább gyakrabban, akár naponta.
Tápanyag-utánpótlás Csak rendszeres tápanyag-utánpótlással érhetünk el dús virágzást, nagy tömegű hajtást. Ha tartós műtrágyát használunk (Osmocote), a földkeverékbe adagoljuk ültetéskor. Ha vízoldható műtrágyát használunk (a kereskedelemben számtalan termék található), az öntözővízzel jutassuk ki, de inkább gyakrabban, kisebb töménységben. A vegetatív fejlődés fázisában, amikor a hajtástömeg kialakul, használjunk nitrogénben gazdag műtrágyát. A generatív fejlődés fázisában, amikor a nagy tömegű virágképzés a cél, használjunk foszforban és káliumban gazdag műtrágyát. Gondozás Beültetés után vágjuk vagy csípjük vissza a hajtásokat, hogy elágazzanak. Az elszáradt hajtásokat folyamatosan távolítsuk el. Az erős napsütéstől védjük a növényeket árnyékolással, vagy helyezzük őket árnyékos helyre. A függőkosarakat szélvédett helyre tegyük.