A rózsák szeretete több ezer éves múltra tekint vissza. Nem véletlen hát, hogy szinte minden stílusú kertbe jól illeszkednek, legyen az mediterrán, angol, gyarmati …
Rózsák már az ember megjelenése előtt is éltek a földön. Ezt bizonyítja az is, hogy Oregonban és Montanában 35 millió éves rózsa fosszíliákat találtak. Konfuciusz a császári kertek rózsáiról is írt és arról, hogy a kínai császár könyvtárában már i.e. 500 körül is több száz rózsáról szóló könyv volt. Kleopátra is közismerten rajongott a rózsákért. Antonius fogadására az egész lakosztályt beborították rózsaszirmokkal. És azt nem is kell ecsetelni, hogy napjainkban is mennyire népszerű virág.
- Fotó: Bánhalmi Attila
A rózsák Európában
A Viktoriánus kortól „növényvadászok” kutattak egzotikus példányok után szerte a világban, melyeket aztán a Brit Birodalomba, az Egyesült Államokba és Ausztráliába vittek. A kínai rózsa (Rosa chinensis) is ekkor került az európaiak figyelmébe, melyet bengáli rózsának is neveznek, mert Kalkuttából importálták nyugatra, ahol a 18. században hatalmas virágzó botanikus kert volt, tele a Brit Kelet-indiai Társaság által Kínából hozott rózsákkal. A kínai és más rózsa fajok keresztezésével lehetőségek tárháza nyílt meg a nemesítők előtt, hogy izgalmasabbnál izgalmasabb illatos és egyben folyton virágzó változatokat hozzanak létre, melyeknek a száma mára eléri a 30 ezret.
- Fotó: Bánhalmi Attila
Érdekes tény, hogy az egyenlítőtől délre sehol nem találtak vadon élő rózsákat és talán épp ezért még érdekesebb, hogy napjainkban Kenya termeszti az Európába érkező vágott rózsák 35 százalékát. Az én kedvenceim viszont David C. H. Austin rózsatermesztő nevéhez fűződnek. Életében több mint 200 új rózsát nemesített és hivatását a művészet és a tudomány kettősének titulálta. Olyan folyton virágzó, illatos angol rózsákat hozott létre, melyek szépsége a régi típusú rózsákra emlékeztet. Az Austin rózsáknak mára hatalmas a rajongótábora. Nem csak az én nagy kedvenceim, de akad olyan vidéki vendégház hazánkban is, melynek kertje kifejezetten ezen rózsák gyűjteménye.
- Fotó: Bánhalmi Attila
Ha rózsavásárlás előtt állunk, olyankor tegyük, amikor épp virágzanak, hogy érezzük az illatukat és lássuk valós színüket. Sokuk a virágzás folyamán is változtatja a színét. Azt tanácsolom, hogy rózsaágyásba legfeljebb egy, vagy kétféle fajtát ültessünk, mert így lesz a leglátványosabb. Válasszunk hozzá egy társnövényt, ami színében harmonizál a rózsáéval, de méretében alacsonyabb, hogy ne nyomja el azt. Izgalmas párosokat lehet így létrehozni. Az én kedvenceim a gólyaorr-félék. A fehér futórózsám mellé egy szintén fehér angol fajtát (Geranium x cantabrigiense ‘St. Ola’) választottam, hogy letisztult, visszafogott hatást érjek el vele. Míg a rózsaszín ’The Alnwick’ és ’Jubilee Celebration’ Austin rózsáim alatt egy bájos liláskék fajta, a himalájai gólyaorr (Geranium himalayense) terül el.
- Fotó: Bánhalmi Attila
Végül ne feledkezzünk meg a futórózsákról sem. Remek választás egy kertkapu köré ültetve, vagy bejárati ajtó mellé, hogy érkezéskor rózsaillat fogadjon. Pergolára futtatva, látványát és az illatát egyaránt élvezhetjük, ha alatta ülünk. Figyeljünk rá, hogy az elvirágzott rózsafejeket mihamarabb le kell metszeni, ezzel serkentve az újravirágzást.
- Fotó: Bánhalmi Attila
További inspirációért kattints a cikk bármely fotójára!
Rózsás Lemon Drop Martini
Az illatos rózsák után milyen más ínyencséget oszthatnék meg a cikk végén, ha nem egy kétségtelenül nyárias koktélt, mely rózsavízzel készül.
- Fotó: Bánhalmi Attila
Lemon Drop Martini rózsavízzel (2 főre)
- 8 cl vodka
- 4 cl rózsavíz
- 2 cl frissen csavart citromlé
- 1 evőkanál agavé szirup
- 2 db citromkarika
- 1 púpos evőkanál kristálycukor a díszítéshez
- szárított rózsaszirmok a díszítéshez
Először a dekorációt készítsük el, hogy ne a végén kelljen bajlódni vele. A száraz, lehetőleg többszínű rózsaszirmokat daraboljuk apróra és a kristálycukorral elkeverve tegyük egy akkora tányérra, hogy beleférjen a pohár szája. Egy citrom cikkellyel kenjük be a poharak szélét, majd egyesével forgassuk a citromos peremüket a rózsás cukorba. Vágjunk 1-1 szelet citromkarikát. A vodkát, rózsavizet, citromlevet és az agavé szirupot töltsük egy jéggel töltött koktél shaker-be és rázzuk össze, hogy jól lehűljenek. A jég nélkül töltsük a feldíszített martinis poharakba, dobjunk minden pohárba egy-egy szelet citromot és már szervírozhatjuk is!
További fotókért és ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
Rózsás júliust mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!