Csomagoljuk be a szabadban telelő dézsás növényeinket, hogy kivédjük a szél szárító hatását és elkerüljük a fagyási sérüléseket!
Veszélyeztetett növények
A szabad ég alatt edényes tartásban nevelt virágos évelőink és örökzöldjeink többsége a mérsékelt és szubtrópusi klímájú területekről származik, így ezek – különösen a gyökérzónájukban – rendkívül érzékenyek a fagyokra. Fedett teleltetőhely híján vigyük a kedvenceket szélvédett helyre (sövény, házfal, télire felállított szélfogó mellé), és időben gondoskodjunk a védelmükről pl. zsákvászonnal, nádszövettel, filccel, buborékos és fátyolfóliával, burával, sátorral.
Kis méretű konténer
Az edényt óvatosan fektessük az oldalára, majd tekerjük körbe a fent említett szigetelőanyagok valamelyikével. Megfelel régi szőnyegdarab, kiszuperált lábtörlő vagy kartonpapír is. Amennyiben nagy hidegek várhatók, kiegészíthetjük a védelmet szalmával: tömjünk belőle egy keveset az ágak közé, és lazán kötözzük össze a hajtásokat, hogy megtartsák. A csapadékos időjárás ellen a már elkészült borítást körbetekerhetjük műanyag fóliával, vagy nejlonzsákot húzhatunk az egész növényre. A polietilén vízzáró burkot az esőzés vagy havazás után el kell távolítani, máskülönben megfullad alatta a növény!
Nagy méretű edény
A legegyszerűbb és egyben költségtakarékos megoldás, ha műanyag szemeteszsákokat levegősen megtöltünk száraz újságpapírból gyúrt, teniszlabdányi galacsinokkal, majd lezárva a védeni kívánt növény köré kötözzük őket. A kertészeti áruházakban és a csomagküldőktől készen is beszerezhetünk a kertben, a teraszon és az erkélyen több évig használható, légáteresztő fagyvédő zsákokat. Ha nem találunk kellően nagy méretet, akkor két réteg csirkehálóból készíthetünk szalmával tömött védőpaplant. Tekerjük a konténer köré, és tegyünk rá leemelhető tetőt is.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!