A novemberi írásom az őszi, a decemberi a karácsonyi dekorációkról szólt, így ezek folytatásaként a januári a téli díszekről fog.
Bár télen kevesebb időt töltünk a kertben vagy a teraszon, de az ablakokon kinézve, vagy hazaérkezéskor nem mindegy, hogy milyen látvány tárul elénk. Ha itthon dolgozom és kisüt a nap, szeretek legalább egy kávé erejéig kimenni a kertbe, körbesétálni és kiélvezni a napsugarakat. Ahhoz, hogy a kint töltött idő tényleg feltöltsön, számít, hogy harmonikus környezet vegyen körül.
Harmonikus téli táj
Mindegy, hogy egy kis balkont, franciaerkélyt, vagy egy egész kertet kell rendben tartanunk, törekedjünk rá, hogy télen is örömet okozzon kinézni rá. A nyári zöld lombok nélkül még hangsúlyosabban érvényesülnek az épületek, dekorációk, ezért fontos, hogy úgy alakítsuk ki a kertet, hogy az ablakainkból tetszetős legyen ilyenkor is a látvány. Válasszunk olyan növényeket, melyek termései, vagy megszáradt virágai télen is dekoratívak, mint például a cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens).
Örökzöldek
Természetesen nem csak lombhullató fákat és bokrokat választhatunk, érdemes azokra a naposabb területekre, ahol télen is szeretünk időzni örökzöld növényeket is ültetni, vagy néhányat cserépben tartani. Kellemes télvíz idején üdítő zöld színeket látni. Egy izgalmas formájú kültéri vázába, vagy terrakotta edénybe ültetett télálló jukka még a hótakaró alatt is mediterrán hangulatot áraszt.
Egy korábbi cikkemből többet is megtudhattok az örökzöldek előnyeiről, melyet IDE kattintva olvashattok el.
Madáretető kiskedvenceknek
Ahogy télen zöld növényekre jó nézni, úgy egy nyüzsgő madáretetőre is. Kellemes „szimbiózis”, mind a madarak, mind az emberek számára. Ők élvezik az ajándék eleséget, mi pedig a játékos viselkedésüket és éneküket. A naturális anyagokból készült etetőket ajánlom, mert szebben belesimulnak a természetbe és praktikus, ha van teteje, hogy ne ázzanak el a magok. Szerencsés választás az oszlopokkal sűrűn tördelt madáretető, mert így nehezen hozzáférhetőek az arra ólálkodó macskák számára az etetőben csipegető madarak. Nem is tudtak nálunk egyet sem elkapni, pedig próbálkoztak.
Terrakotta őrszem a Griff Pagonyban
Nem csak a növények és kiskedvenceink teszik a téli kertet szerethetővé, de a kőből, terrakottából, fából és egyéb anyagokból készült szobrok, pillérek, virágtartók is. Leginkább a régi, patinás darabokat szeretem és használom, amik már megkoptak, mohosodtak. Úgy helyezem el őket, hogy nyáron éppen csak a körvonaluk sejlik fel a levelek és virágok között. Télen viszont életre kelnek és ilyenkor csodálhatom önnön szépségüket. Sok régi darabot örököltem Nagyszüleim kertjéből és kaptam egy kőfaragó szomszédunktól, amiket nagy becsben tartok. De barátaim körében is köztudott, hogy a Griff Pagonyban mindig van egy szabad sarok, ahol az elárvult darabok otthonra találnak, így időről időre valaki meglep eggyel.
Hópelyhes pillér
Nem csak a szépségükért, de hasznuk miatt is kedvelem a régi pilléreket, oszlopfőket. Ilyenen kapott helyet a madáretető is, mert az oldalán nem tudnak felmászni a macskák.
Egy másikon pedig nyáron a madáritatót tartom, télen pedig örökzöld cserepes növényt, vagy csak egy impozáns virágtartót üresen, amibe karácsonykor fagyöngy csokor és fenyőágak kerülnek.
Korsók és vázák
A nagy vázákat, terrakotta korsókat is nagy előszeretettel használom. Önmagukban is szépek, de egész évben ideális elöl tartani egyet, mert mindig akad egy letört ág, vagy virág, ami jól mutat benne és gyökereztetéshez is praktikus. Arra ügyeljünk, hogy fagyos időben ne álljon benne víz, mert elrepedhet.
Üvegbuborékok boszorkányok ellen
Ha kerti dekorációkról beszélünk, akkor nálam elengedhetetlenek a különféle glóbuszok is. Legyen az üveg-, márvány-, acél-, fa- vagy mohagolyó. Az első kerti gömböket velencei mesterek készítették üvegből. A 13. századtól jelen vannak a kertekben mind esztétikai mind spirituális okokból. Királyok rajongtak eme szikrázó labdákért, mert úgy hitték, mágikus erejük van, távol tartják a gonoszt, szerencsét és gazdagságot hoznak. Boszorkányok ellen a bejárat mellé helyezték, hogy érkezéskor meglássa benne a saját tükörképét és attól megriadjon, eliszkoljon. Épp ezen tulajdonságuk miatt a szolgálók is nagy hasznát vették, mert észrevétlenül leshették tükröződő gazdáikat benne, hogy szükségük van-e valamire. Napjainkig különféle anyagokból, színekben és méretben készülnek. Hogy boszorkányok ellen jók-e azt nem ígérhetem, de az biztos, hogy vidám színfoltjai télen-nyáron a kerteknek.
Bacon & tojás tésztakosárban
Befejezésként egy meleg villásreggeli ötletet ajánlok a hideg hétvégékre. Ha vendégeket várunk, vagy ottalvós buli után sok embernek kell reggelit készíteni, arra ez egy elegáns, mégis gyors megoldás.
Hozzávalók:
- 1 db friss, sütésre kész réteslap, vagy levelestészta
- 6 tojás
- 1 csapott kávéskanál só
- 1 csapott kávéskanál őrölt tarkabors
- 3 szelet bacon szalonna
- vaj a formák kikenéséhez
Így készül:
Kenjünk ki 6 brulée formát vajjal. A tésztát vágjuk szabályos négyszögekre és béleljük ki vele a formákat. Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Vágjuk félbe a bacon szeleteket és helyezzük a tésztaágyra úgy, hogy félig kilógjon és később a tojás tetejére hajthassuk. Mossuk meg a tojásokat, majd egyesével törjük fel és öntsük a formába. Őröljünk rá sót, borsot és hajtsuk rá a bacon-t. Óvatosan a sóval, mert a bacon önmagában is sós. A csomagoláson előírtak szerint süssük, (kb. 20 perc). Amíg megsül előkészíthetünk hozzá ízlésünk szerint zöldséget. Én olívaolajos, balzsamecetes bébi római salátával szeretem.
Ha kész, forrón tálaljuk, frissen őröljünk a tetejére még egy kevés tarkaborsot.
Kellemes januárt mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!