A friss zöldfűszer finom, zamatos, tele értékes tápanyagokkal, ráadásul nincs is annál jobb érzés, amikor friss bazsalikomot szórhatunk a még gőzölgő bolognaink tetejére. Hogy maradjanak a fűszernövények minél tovább a konyha ékei és ételeink friss finomságai? Most eláruljuk a titkot!
Nem öntözni, nem tépkedni!
Az első és legfontosabb: néhány napig, miután hazavittük a fűszernövényünket ne öntözzük, ne bolygassuk, ne rakosgassuk. Ha azonnal főzni akarunk velük, akkor az nyilván más, de ha kis adagokban, hosszan akarjuk használni őket, akkor a következő egyszerű szabályt kell betartanunk: hagyjuk pár napig a helyükön, ne öntözzük és ne tépkedjük egy darabig!
Ültessük át!
Elviselnek kis túlöntözést, kis kiszáradást, kis hideget, kis sötétet, de a kis cserepet nem. Ha van rá lehetőségünk, ültessük át frissen beszerzett növényeinket eggyel nagyobb cserépbe. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor szórjunk friss földet növények szárához. Öntözzük ritkán, a föld inkább száraz érzetű legyen, mint nedves.
Praktikus hely, kevés gond
Az otthoni fűszernövények legpraktikusabb helye a konyha ablaka. Amellett, hogy növényeink megfelelő fényt kapnak, az öntözésükről sem feledkezünk meg, hiszen mindig szem előtt vannak. Emellett nagyon fontos, hogy könnyen elérhető helyen álljanak. Megnehezíti a főzést, ha a növényeket folyton ide-oda kell rakosgatni, még akkor is, amikor csak egy-két levelet szeretnénk a fűszerezéshez lecsippenteni.
Forgassuk!
Bármilyen világos helyre is tesszük a növényeket, az ablak felé eső részek mindig több fényt kapnak, míg az öntözés a másik oldalt éri inkább. Éppen azért, hogy minden irányból megfelelően fejlődjenek a fűszernövények, havi egy-két alkalommal forgassuk át a cserepeket.
Tipp: a mentának, a kakukkfűnek és az oregánónak a legnagyobb a helyigénye. Ezt a három fűszernövényt célszerű külön és nagyobb cserépbe ültetni. Fontos, hogy rendszeresen vágjuk vissza a hajtásokat, leveleket.