A klívia elbűvölő szépsége mindenkit lenyűgöz. Miután azonban elnyílnak narancssárga virágai, érdemes átültetni. Eláruljuk, hogy mire kell odafigyelni!
A klívia (Clivia miniata) egy csodálatos szobanövény, nem véletlen, hogy rengetegen szeretik. Gyönyörű, látványos virágai vannak és rendkívül hosszú életű. Kivételesen strapabíró: panelben ugyanolyan jól érzi magát, mint vidéki parasztházban. Életritmusa szerint márciusban virít a legszebben, ám a valóban pompázatos virágokért néhány ápolási tanácsot érdemes betartani.
Klívia, a fejedelmi szépség
Nem véletlenül ilyen szívós ez szobanövény: a klívia a dél-amerikai Andokban őshonos, ahol eléggé változatos időjárási körülmények uralkodnak. A látványos virágú növény a nevét Charlotte Clive után kapta, aki először kezdte el Európában termeszteni. A klíviának rengeteg fajtája létezik, a legnépszerűbb szín belőle a narancssárga, valószínűleg innen eredhet másik neve, a narancsliliom. Ez az egyik legjobb levegőtisztító növény, így nem csak gyönyörű, hanem hasznos is a lakáson belül. Arra viszont ügyelni kell, hogy a klívia teste mérgező, így csak olyan helyre állítsuk cserepét, ahol nem érik el a gyerekek. Egyes kultúrákban egyébként szerencsét hozó növénynek is tartják.
Így gondozzuk
A klívia szereti a fényt, de nem szabad közvetlen napsütésnek kitenni. Kiváló hely számára egy árnyékosabb alak, ahol csak a szűrt napfény éri. Nagyon kényes a túlönötözésre, ezért olyan talajt válasszunk, amelynek jó a vízlevezetése. A legjobb, ha homokkal kevert földbe tesszük. Mivel nem szereti a túl sok vizet, így csak akkor locsoljuk, amikor az alatta lévő talaj már teljesen száraz – ujjunkkal tudjuk a legegyszerűbben ellenőrizni. Ezt tényleg tartsuk be, mert ellenkező esetben gyorsan kirothadhat gyökérzete. Igényli a plusz tápanyagokat, ezért tavasztól őszig hetente egyszer locsolóvizéhez tegyünk tápoldatot is. Tavasszal érdemes megmetszeni, így gyönyörű hajtásokat hoz egész nyáron. Szerencsére a klívia nem hajlamos betegségekre, de a gyapjastetű olykor-olykor megtámadja. Az ilyen fertőződést vegyszeres lemosással kezelhetjük.
Hogyan szaporíthatjuk?
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ahhoz, hogy a klíviánk jól fejlődjön, fontos, hogy a föld, amibe ültetjük, vagy amit talajához hozzákeverünk, gazdag legyen humuszban. 2-3 évente érdemes átültetni, ne várjuk meg, hogy a gyökerek teljesen kitöltsék a cserepet, mert az a növénynek nem tesz jót.
Szaporítani akkor tudjuk a klíviát, amikor átültetjük. Ilyenkor vághatjuk le az új sarjakat a klívia tövéről. Az új, friss növények csak néhány év múlva, általában a harmadik évben kezdenek el virágozni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!