Edényben, ágyásban vagy sziklakertben egyaránt jól mutatnak és mostoha körülmények között is hosszan díszlenek a varjúhájfélék.
Agyag- és kőkorsókba, rézsűkre, falak tetejére, lépőkövek rései közé, utak mellé is telepíthető. Néhány faj kiváló talajtakaró vagy gyeppótló lehet ott, ahol a fű nem marad meg.
Jól harmonizál őszirózsával, krizantémmal, levendulával, cickafarkkal, dáliával. Az alacsony fajokat pl. kerti szegfűvel, gólyaorral, kúszó fátyolvirággal, lennel, macskamentával, tisztesfűvel társítsuk, a magasakat inkább virágágyi évelőkkel és párnás növekedésű díszfüvekkel.
Amit tudni kell a varjúhájról
A népes Sedum nemzetség legtöbb faja az északi félteke hegyvidéki területein őshonos. Húsos leveleikben, illetve szárukban a kaktuszokhoz hasonlóan elraktározzák a vizet, így olyan helyeken is életképesek, ahol más növények a szárazság miatt kipusztulnának.
Az alacsony varjúhájfélék levele általában hengeres, a magasaké kerekded. A zöld mellett sárga, piros, bordó, hamvaskék, szürkéskék és fehértarka levelű fajok is előfordulnak. Levélszínük az őszi hideg hatására egyre intenzívebbé válik, és télen is kitart. Nyáron apró sárga, rózsaszín, piros vagy fehér virágaik nyújtanak szemet gyönyörködtető látványt, de a kárpáti varjúháj egyenes száron levő vörösesbarna magállományai télen is felettébb mutatósak.
Valamennyi varjúháj – csakúgy, mint a rokon kövirózsa és kőtörőfű – kedveli a napos, meleg fekvést, de elviseli a részleges árnyékot is. Száraz vagy üde, laza szerkezetű, közepes tápanyagtartalmú, homokos-kavicsos vagy kavicsos-vályogos földet igényelnek. Normál talajú ágyakban elnyomhatják őket a szomszédos növények, nedves vagy tápdús ültetőközegben pedig könnyen elrothadnak vagy kimerülnek a túlzott magképződés következtében.
Elegendő egy rövid hajtásdarab, nagy levelű fajoknál már egyetlen levél is, hogy gyorsan új növényt kapjunk. A már gyökeres hajtásokat tavasz és nyár között ültessük el, az idősebb, bokros példányokat tőosztással is szaporíthatjuk. Az új hajtások növekedése és a virágzás érdekében három-négy évenként ajánlott gyengén trágyázni a töveket, ezenkívül nincs szükség más gondoskodásra.
A borsos varjúháj növekedését nem árt figyelemmel kísérni, mert erősen terjed, és gyomnövénnyé válhat.
Ideális növények zöldtetőre
A növényekkel borított zöldtetők ellensúlyozzák a födémszerkezetet érő időjárási hatásokat és javítják az épület belső klímáját. Télen hőszigetelőként viselkednek, nyáron pedig hűtik az ingatlant.