Az egyik legkedveltebb balkonnövény a meseszép színekben pompázó, bársonyos petúnia. Gondozása egyszerű, de ahhoz, hogy folyamatosan ontsa a virágait, igényel egy kis plusz figyelmet…
A petúnia csodálatos hangulatot teremt a teraszon és a kertben. Rengetegféle változatban kapható, zuhatagszerűen leomló színes virágai mindenkit elkápráztatnak. Ez a mesés virágözön gyakorlatilag bárhol megvalósítható, azt azonban tudni kell, hogy bár a petúnia strapabíró, de ahhoz, hogy folyamatosan virágozzon, minden nap foglalkozni kell vele. Mutatjuk, mit igényel ez a csodaszép egynyári virág!
Imádja a napsütést
Olyan helyet válasszunk neki a teraszon a kertben, vagy az ablakpárkányon, ahol legalább napi öt-hat órán keresztül érik a napsugarak. A tartós hőséget azonban nem bírja, tehát ahol egész nap tűz a nap, ott nem érzi jól magát.
Meghálálja az öntözést a petúnia
A petúniát érdemes jó vízáteresztőképességű virágföldbe ültetni, arra pedig kimondottan figyelni kell, hogy legalább napi egyszer kapjon vizet. Bár elviseli a vízhiányt, a stabil virágzáshoz elengedhetetlen a folyamatos öntözés. Nagyobb hőségben reggel és este is meg lehet locsolni. Heves zivatar esetén viszont lehetőség szerint tegyük védett helyre a petúniát, mert nem bírja a nagy mennyiségű hideg csapadékot. Virágai akár el is rothadhatnak, ha túl sok eső zúdul rá.
Így lehet serkenteni a virágzást
A szép virágok titka a rendszeres tápoldatozás: érdemes hetente egyszer kevés növénytápot adni neki. A petúnia viszonylag gyorsan nő, de nem szabad hagyni, hogy elburjánozzon, rendszeresen vágjuk vissza félméteresre a túl hosszú ágakat. Ezt akkor is megtehetjük, ha virágzik, így egész nyáron bokros marad a növény. Még egy fontos infó: sokkal többet és intenzívebben virágzik a petúnia, ha az elhalt növényi részeket és az elnyílt virágokat rendszeresen eltávolítjuk.
A kártevők ellen tenni kell!
A levéltetvek imádják a petúniát. Enyhe fertőzés esetén a kártevőket óvatosan lemoshatjuk a levelekről, de ha súlyos a helyzet, akkor használjunk rovarirtószert. Előfordul, hogy vírusfertőzés üti fel a fejét: ilyenkor a fertőzött növény nem fejlődik, törpenövésű lesz. A fertőzött egyedeket sajnos ki kell dobni, mielőtt a többire is átterjed a vírus.
Újabb és újabb változatok jönnek!
Bár a magyarok többsége a végsőkig ragaszkodik a hagyományos balkonnövényekhez – ilyen a muskátli mellett a petúnia is – azért sokan szívesen kipróbálnak a műfajon belül új változatokat. A kertészkedés is halad a korral, a növényeket folyamatosan nemesítik és sorra bukkannak fel a petúniának is izgalmas verziói.
Ilyen például a csíkos petúnia, mely a hazai kínálatban is évek óta kapható:
A pöttyös petúnia sziromlevele pedig úgy néz ki, mint az éjszakai égbolt:
A sokszirmú petúnia leginkább egy tömött rózsafejhez hasonlít. Ennek a példánynak ráadásul cirmosak a szirmai:
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!