A jól megtervezett kültéri fények nem csak a biztonságos közlekedést szolgálják, hanem hangulatosabbá is teszik a nyári estéket.
Mit és hova?
A kültéri világítás megtervezése nem könnyű feladat, hiszen egyrészt fontos, hogy sötétben is mindig lássuk, hova lépünk, másrészt meg kell találni az egyensúlyt a mindennapokban elengedhetetlen biztonság, illetve az esti kert esztétikai funkcióját szolgáló elemek között.
Ma már rengeteg szabályozható, mozgásérzékelős, időjárásálló megoldás közül választhatunk, akár süllyesztett fényeket, akár oszlopokat, fénygömböket vagy LED-spotokat szeretnénk.
A bejárathoz vezető utat mindenképpen ajánlott kivilágítani – ehhez válasszunk mozgásérzékelős vagy időkapcsolós darabokat. Kacskaringós kerti utak, lépcsők mellé oszlopokra szerelt, illetve földbe süllyesztett fényforrások ideálisak, ezeknek a fénye vagy oldalra, vagy lefelé világít.
Sok kertbarát szeretné kiemelni a sötétből egy-egy növény sziluettjét – a bokrokat, cserjéket mindig alulról, a nézési irányból világítjuk meg, virágágyásoknál viszont előnyös, ha felülről, széles sávban érkezik a fény.
A LED-es világítótestek drágábbak, mint hagyományos társaik, de néhány év alatt megtérül az áruk, mert sokkal kevesebb áramot fogyasztanak. További pozitívum, hogy alacsony hőmérsékleten, azaz felhevülés nélkül üzemelnek. A napelemes típusoknál még a vezetékekkel sem kell bajlódnunk, mivel ezek a napenergiát alakítják át árammá, amellyel napközben feltöltik az akkumulátoraikat.
Abban az esetben, ha nem napelemes, mozgásérzékelős vagy időzített megoldásban gondolkodunk, lefekvés előtt mindig kapcsoljuk ki a lámpákat, így nemcsak a fényszennyezést csökkentjük, de a villanyszámlával is spórolunk.
+ 1 tipp
A balkonon berendezett fűszerkertet is kivilágíthatjuk: elég ráteríteni egy napelemes égősort vagy fényhálót.
Hangulatelemek
A partihangulatot a legegyszerűbben sejtelmesen világító fáklyákkal, tálakba helyezett úszógyertyákkal és LED-es lampionokkal fokozhatjuk.
Különleges légkört teremtenek a hangulatfényként funkcionáló kaspók, amelyeket adapterrel kell az elektromos hálózatra csatlakoztatni. A hideg fényű darabok élénkebbnek mutatják a növényeket, a meleg fényűek pedig a meghittségről, a barátságos miliőről gondoskodnak.
A világító kaspókon kívül a dizájnerek ma már látványos fénybútorokat, sőt zenére fényeket váltó hangfalakat is terveznek, amelyek többnyire telefonról is könnyen vezérelhetők. A multicolor LED technológiának köszönhetően ezek a puffok vagy hangfalak szabadon változtatják a színüket, de távirányító segítségével mi is beállíthatjuk a kívánt árnyalatot. A legtöbb típus akkumulátorral üzemel, és a szabad ég alatt is biztonságosan működik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.