Még van pár hetünk, hogy a tavaszi szezonkezdés előtt mindent átgondoljunk egy új kert építésével vagy a meglevő átalakításával kapcsolatban.
Ha hosszú távra tervezünk…
Új vagy a régi kert átépítésekor érdemes olyan kerttervezőt keresni, aki az esztétikumot is szem előtt tartva segít a praktikus kialakításban, valamint a növények és az épített elemek elhelyezésében. A legtöbb tervezőtől kérhet csak tanácsot vagy ötlettervet, illetve minden részletre kiterjedő komplett kiviteli tervet is, amiért átlagosan az épület kivitelezési költségének az 5-8%-át kérik.
Ezekre figyeljünk oda!
- Akár azonnal ki lehet szaladni egy „centivel”, és a mérések alapján készíthetünk egy skiccet, amelyen szerepelnek a gyepfelületek, a növényágyak és mindenféle kerti építmény. A vázlat segít realizálni elképzeléseinket, és rávilágít a hiányos területekre.
- Mérlegeljük, hogy legyenek-e (burkolt) utak, hol a leghangulatosabb a kiülős és a pihenőrész, és az sem mindegy, hová kerül a hinta, a homokozó. Legyen mindez együtt, vagy külön?
- Ne feledkezzünk meg az árnyékolásról, tűzrakóról, a vizes elemekről és a komposztálóról sem!
- A növényeket illetően is tervezzünk előrelátóan: ne csupán a kedvenc virágszíneinkből vagy látvány alapján vásároljunk, hiszen egy kerttől általános elvárás, hogy mindig nyíljon benne valami. Ezt virágzó cserjék és sok évelő használatával érhetjük el a legkönnyebben, ám nem árt tisztában lenni az egyes fajok méretével, terjedési erélyével, talaj-, víz- és fényigényével.
Az alábbi táblázatban napos helyre való, folyamatosan díszítő háromszintes növénytársítás kialakításához kínálunk ötleteket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!