Az Ibériai-félszigetet meghódító arabok egykor földi paradicsomokat teremtettek az elmélkedés és a pihenés helyszíneiül.
A mai Spanyolország területét 711-ben leigázó mórok magukkal hozták az arab kultúrát és ezzel együtt a saját kertészeti szokásaikat. A díszes épített környezet és a helyi mediterrán, valamint az egzotikus növények mellett kiemelt fontosságot tulajdonítottak az éltető és gazdagságot kifejező víznek. A fallal körbevett, téglalap vagy négyzet alakú kerteket csatornákkal négy egyenlő területre, esetleg segédcsatornákkal további (a négy többszörösét kitevő) részekre osztották; középpontjukba medence, szökőkút, csobogó került. Az egyes területeket sétautak határolták. A vízfolyások biztosították az öntözést, ezenkívül esztétikai és szimbolikus funkciót is betöltöttek.
Az egyik legkorábbi fennmaradt mór kert a córdobai mecset (Mezquita) udvarán létesített, csatornarendszerrel öntözött narancsliget. Miután a kalifa Córdobából Granadába tette át székhelyét, a Naszrida-dinasztia, hanyatló hatalmának palástolására, megépítette a teret, a fényt, a vizet és a díszítőelemeket kifi nomultan társító földi paradicsomot, az Alhambrát. Nem véletlenül mondogatják: „Aki nem látta Granadát, nem látott semmit!” A mórok végleges távozása után a keresztény kultúra magába olvasztotta kertművészetük hagyományait.
Árnyékvetés, illatkeltés
A kerteket szimmetrikusan ültették be, a háttérben árnyékot vető és széltől védő fák magasodtak. Egy 11. századi córdobai kertet leíró szöveg többek között a Koránban és Az Ezeregyéjszaka meséiben is előforduló pálmákat, mirtuszt, gránátalmát, narancs- és citromfát, magnóliát, ciprust, platánt, aleppói fenyőt, vadgesztenyét, tiszafát, babért említ. Egy másik forrás húsz virágnevet sorol fel, például a jázmint, a liliomot, az ibolyát, a kék íriszt, a margarétát, a mályvát, a nárciszt, a violát, a vízililiomot – és a legkedveltebbet, a vörös rózsát.
Az Alhambra legrégibb palotájából megmaradt pavilon kőcsipkés árkádja és a korabeli leírások alapján híven rekonstruált, mámorító virágillatot árasztó kert Az Ezeregyéjszaka meséinek világát idézi.
A négy vízfolyással tagolt Oroszlános udvarban a Korán állatábrázolási tilalma ellenére 12 oroszlánszobor tartja a 124 oszloppal övezett patio (ejtsd: pátió), azaz a szögletes, fedetlen belső udvar szökőkútját. Innen nyíltak a kalifa és a háremhölgyek lakosztályai.
Még több képért kattints a galériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!