Néhány alapvető szempontot figyelembe véve egyszerre válhat otthonunk kültéri részének praktikus és stílusos elemévé válhat egy jól kiválasztott napellenző.
A modern családi házak túlzás nélkül elképzelhetetlenek lennének egy kisebb-nagyobb kiülő vagy terasz nélkül, melyek fedéséről és árnyékolásáról sok esetben hajlamosak megfeledkezni a tulajdonosok. Bizonyos esetekben nem is a feledékenység, hanem a pillanatnyi spórolás az oka ennek, hiszen a beköltözés gyakran magasabb prioritást élvez, mint például az, hogy a terasz árnyékolásra kerüljön.
Az utólagos megoldások azonban gyakran költségesebbek, kivéve abban az esetben, ha tudatosan vásárlunk, ezáltal nem ragaszkodunk például a fix tetőszerkezethez – ami télen rendkívül negatívan befolyásolhatja a kiülőhöz kapcsolódó belső helyiségeket –, hanem egy dinamikusan mozgatható árnyékolót választunk magunknak. Ilyen például egy csuklókaros napellenző, amit sokan hajlamosak egy végletekig leegyszerűsített szerkezetként megjelölni, holott ez a ponyvás árnyékoló a valóságban sokkal több lehetőséget kínál. Hogy melyek ezek, illetve miként választhatunk otthonunkra megfelelő napellenzőt? A napellenzővilág szakértői segítenek a választásban!
Meghatározza környezetét
Sokan már ott elrontják az ideális napellenző kiválasztását, hogy nem tudják előre elképzelni: egy ilyen árnyékoló milyen jelentős hatást gyakorol a közvetlen környezetére. Ennek az oka leginkább abból fakad, hogy a napellenzők akár nagy kiterjedéssel is rendelkezhetnek, egy több méter szélességű és kinyúlású ponyva pedig nemcsak az adott terasz, hanem a homlokzat, kert esetén pedig a kapcsolódó zöldövezet teljes atmoszféráját képes feldobni vagy módosítani.
Emiatt nagyon fontos már a vásárlás előtt eldönteni, hogy milyen színben szeretnénk kérni leendő árnyékolónkat, melynek optimális esetben minden egyes elemét lehetőségünk nyílik testre szabni. Nemcsak a ponyva pompázhat a szivárvány szinte minden árnyalatában és a legkülönfélébb mintákkal, hanem az alumínium tokszerkezet szintén festhető lesz, tehát igény esetén olyan hangulatot varázsolunk vele a teraszra, amilyent csak szeretnénk.
Hasznos területté teszi az addig hasztalant
Mert hiába van nekünk egy kiülőnk, ha a legmelegebb időszakokban nem tudjuk használni, mert mind a hőmérséklet, mint az UV-sugárzás elviselhetetlen. A napellenző azonban akár még nagyobb terület esetén is képes biztonságos árnyékot kínálni az alatta pihenőknek, ezáltal a dinamikusan mozgatható árnyékoló hasznos területté teheti azt, amit korábban a fenti problémák miatt nem tudtunk semmire sem használni.
Ennek a hátterében leginkább az áll, hogy a napellenzők ponyvája erős impregnált szálakból készül, melyek azon túl, hogy szinte elszakíthatatlanok és taszítják a vizet, kiválóan ellenállnak a Napból érkező káros UV-sugárzásnak. Sőt mi több, a ponyva ezeket a sugarakat nagyrészt visszaveri, így biztonságos pihenést kínál az alatta tartózkodóknak, tehát akár egész álló nap odakint pihengethetünk a friss levegőn, ha úgy tartja kedvünk. Emiatt ügyeljünk a választáskor arra, hogy ne csak a szerkezet, a ponyva is megfelelő minőséget képviseljen!
Okos megoldásokat hozhat otthonunkba
A mozgathatóság terén egy napellenzőnél két megoldás közül választhatunk. Az egyik, hogy maradunk a jól bevett kézi mozgatásnál, és a hajtókaros alternatíva mellett döntünk, míg a másik, hogy vállaljuk a plusz költségeket, és motorizáljuk az árnyékolót, amivel végül egy távirányítóval mozgatható elektromos napellenzőt kapunk eredményül. Utóbbi megoldás nemcsak kifejezetten kényelmes, hanem mindemellett utat nyit a különféle okos lehetőségek irányába is!
A motorizált napellenzőkhöz ugyanis lehetőségünk van különféle szenzorokat csatlakoztatni, melyek képesek arra, hogy önműködővé tegyék árnyékolónkat. Ponyvás szerkezetként ugyanis ezek rendkívül sebezhetők a nagy széllel szemben, holott kialakításuk tartós, prémium szinten évtizedes megbízható működésre vannak kalibrálva. Az automatizálás lényege, hogy a napellenzőhöz egy fény- vagy szélérzékelő csatlakozik, ami vészhelyzetben képes arra, hogy az előre kalibrált mozgásra késztesse a csuklókaros szerkezetet – méghozzá külső beavatkozás nélkül. Emiatt az év minden időszakában, a nap 24 órájában kimagasló biztonságban tudhatjuk árnyékolónkat, ami a tartósság tekintetében óriási ütőkártya.
A ház is meghatározza a tokszerkezetet
Ha napellenzőt vásárolnánk, egy kérdésben még feltétlenül dűlőre kell jutnunk a választás előtt, ami nem más, mint a tokszerkezet. A modern csuklókaros napellenzők alapvetően három típusban érhetők el, így beszélhetünk nyitott-, féltokozott- és tokozott megoldásokról. Hogy mikor és melyiket választjuk, azt ízlésünk és pénztárcánk mellett nagyban befolyásolja házunk kialakítása is!
A három megoldás közül értelemszerűen a tokozott napellenzők a leglátványosabbak, éppen ezért nem szabad eresz alá rejteni őket, különösen azért sem, mert zárt állapotban a színezhető és vaskos kazetta szinte mindentől, az időjárás káros hatásaitól kezdve a koszig bezárólag egyaránt meg tudja óvni a ponyvát és a szerkezet is.
A féltokozott alternatíva egy átmenet a nyitott és a tokozott lehetőségek között, éppen ezért akkor ajánlott, ha a napellenzőt egy homlokzatra szerelnénk, és példának okáért csak az esőtől szeretnénk megóvni. Az árnyékoló kazettaszerkezete ugyanis felülről képes védelmet kínálni a ponyvának, de alulról nyitott marad, így a kosznak vagy a pornak például nem tudja útját állni.
A nyitott napellenző ezzel szemben azt jelenti, hogy semmiféle kazettaszerkezet nem tartozik az árnyékolóhoz, emiatt homlokzatra csak akkor ajánlott a szerelése, ha tetőnyúlvány vagy eresz alá kerülhet, hogy legalább az esőtől meg tudjuk óvni a ponyvát és a szerkezetet. A legolcsóbb, de egyben legelérhetőbb megoldás, melyek között számtalan méret, dizájn és altípus közül válogathatunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!