Az ősz sokféle munkát jelent a kerttulajdonosok számára: a fákat, bokrokat és sövényeket vissza kell vágni, a kerti tavat meg kell tisztítani a szerves hulladékoktól, falevelektől. A gyeppel is akad tennivaló: ahogy tavasszal és nyáron, úgy ősszel is a nyírás és a trágyázás tartja jó állapotban a gyepet. Azonban van néhány dolog, amit jó, ha szem előtt tartunk, ezeket gyűjtötték most össze a WOLF-Garten szakértői – az alábbi tippek segítenek, hogy a gyep télen is erős és egészséges maradjon.
Fűnyírás ősszel
A gyepápolás alapja ősszel is a nyírás: bár a hőmérséklet csökkenésével a fű növekedési üteme lassul, érdemes most is addig nyírni a füvet, amíg nő. A vágási magasság ilyenkor optimálisan 4 centiméter. Ez az a magasság, ami még megvédi a talajt és a gyepet a fagytól, illetve a fagypont alatti hőmérséklettől. Ha azonban a fűszálak túl hosszúak, számolni kell a veszéllyel, hogy letörnek és rothadásnak indulnak.
Mivel alacsonyabb hőmérsékleten a nyesedék nem tud lebomlani, ezért az őszi nyíráskor a nyesedéket a lehető leggondosabban el kell távolítani a gyepről. Ebben segíthet egy mulcsozós fűnyíró, ami nem csak összegyűjti a nyesedéket, de annak aprításáról is gondoskodik. Ilyen eszköz hiányában alaposan gereblyézzük össze a lenyírt füvet, majd tegyük a komposztba, tavaszra kiváló trágya készülhet belőle.
Tisztítsuk meg a gyepet a levelektől
Míg télen az avar védelmet nyújt a növényeknek a hideg és a fagy ellen, addig a gyepet a gombásodás és penész fenyegeti, ha nem távolítjuk el a lehullott leveleket. A sűrű lombtakaró akadályozza a fűfélék fényfelvételét, elősegíti a mohásodást, és a talaj levegőztetésének hiánya miatt a gyep rothadásnak indul a lombtakaró alatt. Ezért ősszel rendszeresen meg kell tisztítani a gyepet a levelektől a rothadás és a gyepbetegségek megelőzése érdekében. Ugyanezen okból a lehullott gyümölcsöket is rendszeresen össze kell gyűjteni.
Ahogyan a fűnyesedék, úgy a lehullott levelek is mehetnek a komposztálóba, vagy a zöldhulladék-gyűjtőbe, de ideális esetben mulcsként szolgálhat az ágyásokban vagy a bokrok alatt.
Gyomirtás és gyepszellőztetés
Október végéig lehet a gyepszellőztetést elvégezni, a mohát, a gyomokat és a filcesedett részeket eltávolítani. Ezzel segítjük a fű szellőzését, de ezt a munkát nem szabad túl későre hagyni, hogy a gyepnek még legyen ideje növekedni és regenerálódni a tél előtt.
Őszi gyeptrágyázás
A gyepápolás kifejezetten fontos ősszel, hiszen a fű télen jelentős stressznek van kitéve: hőmérséklet-ingadozás, száraz és fagyos időszakok, zárt hótakaró vagy hosszan pangó víz. A hűvös évszakokban különösen fontos, hogy a gyep ellenállóképességét célzott tápanyag-utánpótlással erősítsük.
Ebben az időszakban egy kifejezetten az évszakhoz igazított, magas káliumtartalmú műtrágya használata ajánlott, mint például a tisztán növényi alapú WOLF-Garten Natura Bio őszi gyeptrágya (NR-H), amely optimálisan készíti fel a gyepet az őszi és téli fokozott igénybevételre. A kálium hozzájárul a sejtek szerkezetének megerősítéséhez és ezáltal a fűfélék egészségének megőrzéséhez. Ez növeli a gyep ellenálló képességét a gombabetegségekkel és a fagyokkal szemben. Az azonnali hatás mellett a hosszú távú hatás biztosítja a megfelelő tápanyagellátást tavaszig.
Az őszi gyeptrágyázás augusztustól legkésőbb november elejéig végezhető; a nyáron nagyon igénybe vett gyepfelületeken a lehető legkorábban érdemes kijuttatni a gyeptrágyát. Erre egy esős nap a legalkalmasabb, hogy a műtrágya jól eloszolhasson és gyorsan felszívódjon a gyökerek között.
Gyepápolás újravetéssel
Az ősz megfelelő időszak arra, hogy kikopott foltjokat javítsuk. A talaj még elég meleg ahhoz, hogy jó csírázási környezetet biztosítson, ugyanakkor nem szárad ki olyan gyorsan, mint nyáron.
A gyomnövények terjedésének megakadályozására a tíz centiméternél nagyobb átmérőjű kikopott gyepfoltokat ősszel érdemes újravetni.
forrás: WOLF-Garten
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!