Nevükhöz hűen egész évben díszítenek az örökzöldek. Ismerjünk meg új fajtákat és tartsunk belőlük egy-egy cseréppel az erkélyen, avagy több tővel a kertben!
Késő ősztől kora tavaszig általában kevesebb időt töltünk a szabadban, ám a mai szélsőséges időjárási viszonyok között ez már nem törvényszerű. Egy-egy enyhébb téli napon jól esik a kertben tevékenykedni – főleg, ha a szürke napokon is zöld növények vesznek körül bennünket. Ha örökzöldekről beszélünk, ne csak tujákra és fenyőfélékre gondoljunk! Hihetetlenül nagy a repertoár és minden évben újabb és újabb fajtákkal lepnek meg minket a kertészetek.
A jól ismert levendula ezüstös levelei például télen is jól mutatnak a kertben. Ezek színével nagyon jól harmonizálnak a kutyatejfélék (Euphorbia), de ne a gyermekláncfűre (Taraxacum officinale) gondoljunk, mert azt a népnyelv tévesen keveri össze a farkas kutyatejjel (Euphorbia cyparissias). Jobb nem összekeverni, mert míg a gyermekláncfű ehető, addig a kutyatej mérgező!
Az egyik nagy kedvencem a magasabb, kékeszöld levelű velencei kutyatej (Euphorbia characias ’Wulfenii’). Télen-nyáron izgalmas látványt nyújt, akár önállóan ültetjük, akár más növényekkel együtt. Mediterrán származása végett jobban viseli a telet, ha védettebb, napos helyen tartjuk.
A másik kedvencem az alacsonyabb habitusú, ‘Ascot Rainbow’ fajta. Mutatós, színes levelei vannak, friss hajtásai pedig a téli hidegben vörösre színeződnek.
A kutyatejeket cserépben is tarthatjuk, mert, ha nem is nőnek meg nagyra, de egzotikus látványt nyújtanak a pomponok a kecses szárak végén.
Szintén cserépben is tartható télálló örökzöld a rododendron. Gyönyörű virágja van tavasszal és egyes fajták, mint például a barackrózsaszínű ’Norfolk Candy’ ősszel is virágzik. Szabadföldben és cserépben is tarthatjuk őket, a siker titka a nyirkos, savanyú föld és egy félárnyékos hely.
Ha kiültetem őket, akkor úgy oldom meg, hogy tökéletes legyen a talaj körülöttük, hogy nagyobb gödröt ások, mint szükséges, kibélelem kertészetekben kapható geotextíliával és rododendronfölddel töltöm fel.
Akár egy erkélyünk van, akár kertünk, mindenkinek ajánlom, hogy cserépben is tartson örökzöldet, főleg ami napos helyet igényel, mert így télen olyan helyre tehetjük, ahol elég napsütést kap és mi is látjuk. Ezek a cserepes örökzöldek nyáron is tökéletesek, hisz mozgatható dekorációk.
Én ezen okokból egy portugál babérmeggyet (Prunus lusitanica), két formára nyírt rozmaring bokrot (Salvia rosmarinus) és fagytűrő jukkákat tartok cserépben.
Sok örökzöld sövénynek is tökéletes, mert télen-nyáron takar vagy szép hátteret biztosít virágos évelőknek, alacsonyabb bokroknak.
A tiszafa (Taxus baccata) például széleskörben használható, akár alacsony, akár magas sövényt szeretnénk, mert idős korában is jól viseli a drasztikus metszést és nagyon ellenálló a betegségekkel szemben. Alacsony sövénynek én tiszafát és kislevelű kecskerágót (Euonymus japonicus microphyllus) használok, ezzel adva szép keretet a virágágyásoknak.
Kerítésnél sövénynek és háttér gyanánt fényes levelű, erőteljes növekedésű balkáni babérmeggyet (Prunus laurocerasus Novita) ültettem, mert akár 5 méter magasra is megnő, de a metszést is jól tűri. Emellett jó hangszigetelő, szélfogó és még a virágja is illatos, így nem csoda, hogy egész Európában kedvelt sövénynövény.
Ha pedig már örökzöldek: télen-nyáron kerül a magyar asztalokra az egyik legklasszikusabb finomság, a túrógombóc. Mindenki azt gondolja, hogy ő készíti a legjobban, de ígérem, hogy ez tényleg az egyik legfinomabb túrógombóc recept lesz. Ezt az anyukám anyukájának első gombóca óta sok-sok rokon és barát elégedett mosolya igazolta.
A nagymamám túrógombóca
Hozzávalók (6 gombóchoz):
- 5 dkg zsemlemorzsa
- 5 dkg vaj
- 25 dkg túró
- 2 csapott evőkanál búzadara
- 2 csapott evőkanál finomliszt
- 1 egész tojás
- 1 csomag vaníliáscukor
- tejföl és porcukor ízlés szerint
Elkészítés:
Szárazon pirítsuk aranybarnára a zsemlemorzsát. Olvasszuk meg a vajat. A túrót, a búzadarát, a lisztet, a tojást és a vaníliáscukrot gyúrjuk össze.
Tegyünk fel egy nagy lábosba sós vizet forrni, amibe majd kényelmesen belefér a 6 gombóc. A túrómasszából vizes kézzel formázzunk golyót, az elkészült darabokat pedig dobjuk bele egymás után a forrásban lévő vízbe. Ahogy feljönnek a víz felszínére (kb. 5 perc) már ki is főttek és szedhetjük őket a tányérokra.
Locsoljuk meg a gombócokat egy-egy evőkanál olvasztott vajjal, szórjuk meg zsemlemorzsával, majd ízlés szerinti mennyiségben kanalazzunk a tetejükre tejfölt, porcukrot. Melegen tálaljuk.
Napsütéses februárt mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
A képekre kattintva további fotókat nézhetsz meg.
A Griff Pagony mindennapjait kövesd az Instagramon, vagy a Facebookon!