Amint a március hónaphoz érek a naptárban, türelmetlenül várom, hogy minél több időt tölthessek kint kertészkedéssel és minél hamarabb láthassam a munkám gyümölcsét.
A március a tervezés ideje a Griff Pagonyban. Ilyentájt szoktam átnézni a tavalyi kerti fotókat, ami részben jól eső érzés, részben pedig hasznos, mert segít, hogy átgondoljam, hogy mit csinálnék idén másképp. Ebben az időszakban a kertben is sokat merengek, hogy elképzeljem az ágyásokat, hogy milyenek voltak és mit szeretnék helyettük látni.
Gyerekkorom óta vonz a kertészkedés. Sokat tanultam a növények ápolásáról a nagyszüleimtől, és sok fortélyt lestem el vidéki barátainktól is. Rajongásom olykor odáig fajult, hogy eladtam a biciklimet egy öntözőkomputerért. Vagy amikor ajkai rokonaink Budapestre költöztek a kertes házukból, az autónknak nem csak a csomagtartóját pakoltam tele kiásott növényekkel, de egy egész síboxot is.
Bár egy igazi kertész sosem elégedett és minden évben impozánsabb látványra törekszik, de a lényeg, hogy a kertben töltött idő és a munkánk eredménye örömet szerezzen.
Látványos kerti elemek: a magaságyások előnyei
Számomra a Griff Pagony kertjének legnagyobb pozitívuma a vidéki kertünkhöz képest, hogy nem csak alacsony, de magaságyások is vannak benne, és gyep helyett térkövet használtunk.
A magaságyásoknak temérdek előnyük van, ezért csak ajánlani tudom mindenkinek. És hogy mik is ezek: ha rossz a talajunk, vagy épp lúgos, de mi savas talajt kedvelő évelőket szeretnénk ültetni, nem kell talajcserét alkalmazni, hisz a számunkra legmegfelelőbb földdel tölthetjük fel az elkészült ágyást.
Azért is hasznos, hogy magasabban van az ágyás talajszintje, mert gyomláláskor nem kell lehajolni, sőt ha az ágyásunknak kellően széles peremet választunk, ahogy én is tettem, akkor rá is ülhetünk. Azért is nagy kedvenceim az emelt ágyások, mert az illatos virágok nem boka és térd magasságban vannak, hanem melléjük ülve fejmagasság körül, így mind az illatuk, mind a látványuk sokkal intenzívebb.
Az is mellettük szól, hogy a peremük látványos hely lehet dekorációnak, cserepes növényeknek és mécseseknek is. Ha olyan széles a perem, amire rá lehet ülni, akkor nem kell mindig kerti bútorokkal bajlódni, csak egy párnát magunkkal vinni a kertbe és nagyobb társaságnál is jól jön az extra ülőhely. Érdemes két sor zsalukőből csinálni az ágyást, mert így épp 48-50 cm körüli ülőfelület magasságot kapunk. Én fedlapnak a műkő burkolatot preferáltam a tartósság és tisztíthatóság végett, de fából is szép, csak azt évente ápolni kell, hogy az is maradjon.
A magaságyás falát különféle kültéri anyagokkal lehet burkolni vagy vakolni és festeni kell. Továbbá olyan anyagában színezett zsalukőből is készülhet, amit a kerítés lábazatokhoz használnak, mert ezek felületével nincs további teendőnk. Nálunk az egyik magaságyás festett, míg a másik olyan porfir kővel lett burkolva, amiből a térburkolat is készült.
Gyep vagy kőburkolat?
Az is a jó döntések sorát gyarapítja a Pagonyban, hogy az ágyások között gyep helyett térkövet használtunk. Így nincs hetente sorshúzás, hogy ki nyírja a füvet és nagy esők után is bátran kiülhetünk a martini koktélunkkal a kert bármely pontjára anélkül, hogy elsüllyednénk. A szokványos gyeppel határos ágyásokkal ellentétben itt a szegélynyírással sem kell bajlódni, ami egyébként elengedhetetlen, mert ha nem tesszük, a fű egyre nagyobb területet foglal el a dísznövényektől.
Végszóként jöjjön a télen-nyáron kedvenc Martini koktél recept, ahogy mi szeretjük.
Martini koktél recept
Hozzávalók (2 személyre):
- 6-8 db jégkocka
- 16 cl száraz vermut
- 4 cl gin
- 2 öntet angostura (ízlés szerint elhagyható)
- 6 szem olajbogyó
Elkészítés:
A gint, vermutot és az angosturát egy jéggel töltött koktél shakerbe öntjük és jól összerázzuk, hogy lehűljenek, majd a jegek nélkül martinis poharakba töltjük és a nyársra szúrt olajbogyókkal szervírozzuk.
Kellemes márciust és kerttervezést mindenkinek!
Bánhalmi Attila
A képekre kattintva további fotókat nézhetsz meg.
A Griff Pagony mindennapjait kövesd az Instagramon, vagy a Facebookon!