A zöldfűszer akkor az igazi, ha friss. Legjobb, ha magunk termesztjük. Akár egy cserépben is.
Már a rómaiak is létesítettek füvészkerteket, dombágyásokban koriandert, kaprot, petrezselymet, rozmaringot és édesköményt neveltek. A középkorban a kolostorok kertjében, ágyásokban termesztették a gyógynövényeket, általában a betegszoba közelében. A legtöbb nagy ház kertjében is nőttek illatos gyógyfüvek, a zöldfűszerek rendszerint a virágok közt kaptak helyet. A gyógynövények felhasználása ma ismét reneszánszát éli, az emberek egyre inkább a természetes, vegyszermentes gyógymódokban bíznak. Fűszerek a konyhában A legtöbb gyógynövény jól tűri a cserépben történő nevelést. Jó minőségű, általános földkeveréket vegyünk, és olyan cserepet, amelynek alján vízelvezető lyuk van. Alulra cseréptörmeléket vagy drénréteget terítsünk, hogy elvezesse a gyökerektől a fölösleges vizet. Nyáron a cserepeket besüllyeszthetjük a virágágyásba (ha van), a délvidékről származó növényeket azonban télire fagymentes helyre kell állítani.
Turbolya Leveleinek gyöngén édeskés, ánizsos íze a petrezselyemére emlékeztet. Sok benne a C-vitamin, a magnézium, a vas és a karotin. A belőlük készült tea serkenti az emésztést. Friss leveleit salátába, levesbe, csirkére, halra, tojásos ételekbe, mártásba tehetjük. Termesztés: félárnyékos helyre, könnyű, nem túl száraz talajba ültessük, rendszeresen öntözzük.
Tárkony Bársonyos zöld levelei kissé ánizsos zamatúak, enyhén csípősek, csöppet kesernyés ízűek. Jól illik csirkéhez, halhoz, rizshez, zöldbabhoz, salátákhoz. Enyhe érzéstelenítő hatása van, teája enyhíti az álmatlanságot, javítja az emésztést. Tárkonyecet: készítéséhez kora tavaszi levelei a legjobbak. Egy üveget töltsünk meg friss tárkonylevelekkel. Szorosan töltsék ki az üveget, egészen a tetejéig. Öntsük föl fehérborecettel, és zárjuk le. Ne használjunk fémtetőt, mert rozsdásodik. Egy hónapig hagyjuk a napos ablakpárkányon, időről-időre rázzuk össze. Termesztés: Jó vízelvezetésű, tápdús talajba, napos helyre ültessük. Óvjuk a túl sok víztől és a hidegtől. Nyár elején nyírjuk meg, hogy a későbbi konyhai használathoz friss leveleket hozzon.
Kömény Fiatal leveleknek enyhén ánizsos zamatuk van, jól illenek a salátákba és levesekbe. A magokat csak mértékkel használjuk, mert elnyomják az ízeket. Rágcsálásuktól kellemes a lehelet, segíti az emésztést, görcsoldó hatású, gyerekeknek is adható. Termesztés: szabadföldbe kora ősszel vessük, a csírázás 2-3 hétig tart. Termékeny, jó vízelevezetésű talajba, napos helyre ültessük. A köményt sajnos nem lehet kis cserépben nevelni.
Kardamom Aromás, fűszeres, citromos magjával édes és savanykás ételeket, kávét és bort ízesítenek. Levelei összezúzva vagy párolva rendkívül illatosak. Termesztés: A csírázáshoz mesterséges megvilágításra is szükség lehet, 14-21 napig tart. Meleg helyen tartsuk, félárnyékban, teljes napsütésben megsárgulnak a levelei. A magról nevelt növények 5 éves koruk előtt nem virágoznak.
Lestyán Húsos zamatot ad az ételeknek, csodálatos levest lehet vele készíteni. A gyönge fiatal leveleket salátába, az összezúzott magokat kenyértésztába, salátába vagy rizsre tehetjük. A gyökerét, lehámozva zöldségként, a levelet és a magot „zellersóként” használhatjuk. A mag vagy a levél főzete az inkontinenciára jótlkony hatású. Termesztés: a magokat késő nyáron vagy tavasszal védett helyre vessük. A csírázás 6-10 napig tart. Terjedelmes növény, 3-5 év alatt fejlődik ki teljesen. Tápanyagdús közegben cserépben is nevelhető. A levelek akkor maradnak fiatalok, ha rendszeresen szedjük őket.
Mályva A fiatal puha leveleket és a virágrügyeket salátákba tehetjük, vagy zöldségként párolhatjuk. A levelekből és gyökerekből készült főzetét kiütések kezelésére használhatjuk. A húgyúti panaszokat is enyhíti, a köhögést csillapítja. Termesztés: cserépben is nevelhető, de túl magasra nő, rendetlen kinézetű lesz. Virágzás után nyírjuk meg,, új hajtásokat hoz, és másodszor is kivirágzik. Ősszel az alső levelekig vágjuk vissza.
Fodormenta Enyhíti az emésztési nehézségeket, a hányingert, a felfúvódást. A mentatea segít a megfázáson, hidegen lázcsillapító lemosásra, hűsítésre, toroköblítésre használhatjuk. Leveléből frissítő tea készül, desszertek, koktélok ízesítésére nagyszerű. Termesztés: tápanyagban gazdag, jó vízelevezetésű talajba, napos helyre ültessük. Cserépben is nevelhető. Nyáron erősen vágjuk vissza. A leveleket virágzás előtt gyűjtsük.
Rozmaring Friss vagy szárított leveleit főleg bárány-, vad-, továbbá szárnyas húsból készült sültek, valamint töltött húsételek ízesítésére használjuk. Fokhagymával és kakukkfűvel társítva roston sülteket, egyéb húsokat fűszerezünk vele, de kerül belőle gombás ételekbe, hagymás pácok és mártások illatosítására is. Átható aromája miatt kis mennyiségben kell adagolni. Enyhíti a másnaposságot, javítja a memóriát, illóolaja a homlokba dörzsölve csillapítja a fejfájást. Termesztés: A rozmaring fagyérzékeny. Hűvös klímán védett helyen, például déli falak tövében termeszthető. Száraz, meszes talajon jól terem. Legsikeresebben bujtással szaporítható. Szúrjuk le az idős növény fiatal ágait, amelyek hamarosan gyökeret eresztenek.