Egy átlagos kertben a fűnyírás az a munka, amelyet a leggyakrabban kell végezni. Ám nem mindegy, hogy mivel!
A fűnyírók működési típusai
A hengerkéses változatot egy álló penge és a forgótengelyre erősített pengék alkotják, amelyek az ollóhoz hasonlóan, egyenletesen vágnak. Szép eredményre számíthatunk az ún. alternáló rendszer esetén is: ennél egy rögzített pengesoron vízszintesen csúszik fel-alá a mozgó vágósor. A forgókéses típus egy függőleges tengelyen körbehaladva csapja le a fűcsomókat, és valamivel gyengébb minőségű nyírásra képes, mint a hengerkéses vagy az alternáló rendszerű.
Szempontok a választáshoz
Legfeljebb 100m² területű pázsithoz (pl. sorházi telekre), max. 8 cm magas fűhöz megfelel a kézi hengerkéses típus. (Az akkumulátoros kivitelűek könnyebben tolhatók.) Nagyobb kert esetén, amennyiben a fű nem magasabb 8 cm-nél, jó választás a benzinüzemű hengerkéses változat. A benzines forgókéses gép viszont akár a 15 cm-es füvet is levágja, ráadásul jól manőverezhető fák és cserjék között is. Az elektromos forgókéses masina halk, de csak alacsonyabb fűhöz használható, és vigyázni kell a zsinórjára is. A meglehetősen drága, napelemes vagy akkus fűnyíró robot kis és közepes, egybefüggő pázsitra ajánlott.
Miért fontos a kések élezése?
A tompa vagy rosszul beállított penge kirojtozza, sőt kitépheti a fűszálakat. A megsebzett fű egyfelől bebarnul, másfelől megnő a fertőzésveszély, mert a lassan gyógyuló sérüléseken keresztül könnyen bejutnak a kórokozó gombák. Hengerkéses fűnyírónál az élezést bízzuk szakemberre, vagy vásároljunk önélező késsel felszerelt típust. Forgókéses gép esetén az élezés többnyire otthon is elvégezhető. Tisztogatásakor, karbantartásakor vegyük ki a gyújtógyertyát a motoros fűnyíróból, hogy véletlenül se indulhasson el!