A gondozott, edzett gyep szebb látványt nyújt és jobban ellenáll a betegségeknek. Olvassátok el tippjeinket!
A többnyire nagy felületet alkotó gyep állapota döntően befolyásolja kertünk hangulatát. Üde, sűrű pázsitnak azonban csak akkor örülhetünk, ha nem mulasztjuk el a tavasszal különösen fontos gyepápolást.
Lombseprűvel gyűjtsük össze a leveleket és gallyakat, hogy a fű gyorsabban felszáradjon a tavaszi esőzések után, és csökkenjen a bepenészedés veszélye.
Ezután számoljuk fel a tél folyamán elhalt növényi részekből, fűnyesedékből és mohából összeállt filcréteget, ami nem engedi a talajba szivárogni a létfontosságú vizet és tápanyagokat, továbbá kiváló melegágya a kórokozóknak. A gyepszellőztetéshez ásóvillát, lábbelinkre erősíthető taposótalpat, szöges hengert is használhatunk, de legjobb az elektromos gyepszellőztető, amelynek éles pengéit tavasszal 2-3 mm mélységre állítsuk be, hogy ne sértsék meg a fűszálak érzékeny gyökereit.
Pázsitunk regenerálódásához ideálisak az emelt nitrogéntartalmú starter gyeptrágyák. Kézi műtrágyaszóróval vagy kerekes szórókocsival egyenletesen, az előírt g/m2 pontossággal juttathatjuk ki a szemcsés tápanyagot, így nem maradnak fakó foltok a zöldellő fűszőnyegen.
Az első nyírást megélezett, 4 cm magasra állított késsel végezzük el, hogy csak a sarjak csúcsát nyisszantsuk le! Később nyírásonként a levélhossz harmadát ajánlott egyszerre eltávolítani. Április–májusban hetente vágjuk a füvet, mert ilyenkor gyorsan nő, de a rendszeresen öntözött gyep egész szezonban heti nyírást kíván.