Érdemes időben befejezni a téliesítést, máskülönben a fagykárok elhárításával kezdhetjük a tavaszt!
A következő szezonban egyszerűen újra használatba vehetjük a fürdőmedencénket és gyönyörködhetünk tavunk csillogó víztükrében, ha időben elvégezzük a legfontosabb feladatokat.
Kerti tó
Most kétszeresen ártalmasak a bomlásnak induló növényi hulladékok: egyrészt tápanyagot szolgáltatnak a könnyen elszaporodó algáknak, másrészt a halakra veszélyes iszapgázok szabadulnak fel belőlük. A környező fákról a vízbe hullott vagy a szél által belesodort leveleket tehát gondosan el kell távolítani. Megkönnyítheti a feladatot a víz fölé kifeszített levélfogó háló. A parti zóna zavaró növényeinek visszavágásához nem kell a vízbe gázolnunk, ha meghosszabbítható nyelű nyíróollót használunk, a tóba esett növényi részeket pedig könnyen kiszedhetjük egy hosszú nyelű tavi fogószerszámmal. A bokrok és füvek üreges ágait, illetve szárait hagyjuk meg, mert ezekben számos kerti rovar áttelelhet.
Az idősebb tavi növényeket ritkítsuk meg vagy vegyük ki. A mocsári zónából emeljük ki a fagyérzékeny fajokat, és vödörben vagy lavórban teleltessük át a pincében. A legalább 40 cm vízmélységbe telepített télálló tavirózsát nem ajánlott mozgatni, mert a gyökerek óhatatlan megbolygatása visszavetheti a fejlődésben, és jövőre kevesebbet fog virágozni!
A halak etetését teljesen szüntessük be, mert a 10-15 fokos vízhőmérséklet beállta után lelassul az emésztésük, és a nem hasznosuló eledel feleslegesen telíti a vizet a lebomló szerves anyaggal. A pikkelyesek más tavi állatokkal együtt elvermelik magukat az iszapban, amennyiben a tényleges vízmélység legalább négyzetméternyi területen eléri a minimum 80 cm-t, ezért csak sekély tó esetén szükséges akváriumban átteleltetni őket.
Az iszapgázok eltávozása érdekében meg kell akadályoznunk a tó teljes befagyását. Ezt elérhetjük hungarocelldarabokkal, egy köteg náddal vagy néhány régi teniszlabdával, amelyeket időnként nem árt megmozgatni pl. egy seprűnyéllel. A jégpáncél alatt a vízbe érő nádszálak vagy fűcsomók szintén segítik a gázcserét.
Medence
Akad teendő a kültéri fürdő- és úszómedencék körül is, hogy megóvjuk a medencetestet a repedésektől, a burkolat felfagyásától vagy a fólia kikeményedésétől, továbbá megelőzzük a csövek szétfagyását és a gépészeti berendezések károsodását.
A gyártók előírása szerint a legtöbb fóliás és műanyag készmedencét feltöltve kell átteleltetni. A csempés medencék is jobban telelnek vízzel töltve, ha megakadályozzuk a káros mértékű jégnyomás kialakulását.
A téliesítéshez szükségünk lesz a vízkövesedés és az algaképződés elleni vegyszerre, fagytestekre, védőtakaróra, valamint nehezékekre (vízzsákokra).
Süllyesztett víztükör esetén csökkentsük a vízszintet kb. 10 cm-rel a beömlő nyílás alá, feszített víztükörnél kb. 10 cm-rel a bukóél alá. A vízvonal letisztítása után a fölöző szívóvezetéket és a befúvókat zárjuk el fagydugókkal, továbbá ürítsük le a kiegyenlítő tározót és a csőrendszert. Ne felejtsük el kivenni a létrát és a lámpatesteket!
A téliesítő folyadékot a legegyszerűbben szűrőforgató berendezéssel tudjuk a vízbe keverni. (Előzőleg szükség lehet a pH-érték, valamint a szabadklór-tartalom beállítására.)
A jég feszítő hatását fagytestekkel kompenzálhatjuk. Ezeket a zsugorodni képes üreges műanyag elemeket egymáshoz fűzve, a medencénk nagyságától, alakjától függően átlósan vagy kereszt- és hosszirányban kell a vízre helyezni, majd a parthoz rögzíteni. (A közönséges PET palackok nem felelnek meg a célnak!)
Végül elengedhetetlen a teljes, hermetikus takarás, mert a vízbe jutó levelek elszínezhetik a fugát, sőt magát a csempe- vagy mozaikburkolatot is. A szolártakarótól eltérően a téli medencevédő az egyik oldalán fekete vagy sötétszürke. Minden irányban legalább 50 cm-rel legyen nagyobb a medence méreténél, és a sötét oldala nézzen a víz felé, ugyanis az algák a sötétben lényegesen kisebb intenzitással képesek szaporodni. Ne használjunk fekete mezőgazdasági fóliát, mert az nem bírja el a téli csapadék súlyát! A túllógó széleket a parton a legegyszerűbben vízzsákokkal rögzíthetjük a szél és az elmozdulás ellen.
A gépház téliesítése különös gondosságot kíván, ezért – legalább az első alkalommal – ajánlott szakember segítségét kérni a szűrőtartály, a vegyszeradagoló és a csőrendszer víztelenítéséhez, valamint a szivattyú, az elektromos fűtőberendezés és az ellenáramoltató leszereléséhez.
Fotók: Thinkstock