Az elmúlt év eseményeinek egyik pozitív hatása, hogy egyre többen fedezték fel a kertészkedésben rejlő örömöket, a zöld terület nyugtató és feltöltő hatását. A hobbikertészek száma jelentősen bővült, ami nem csoda. Fantasztikus érzés látni, ahogy valamivel elkezdünk foglalkozni és a kezünk nyomán életre kel és fejlődik. A kertészkedés népszerűsége ezért várhatóan 2021-ben is növekedni fog. Na de milyen irányban? Összegyűjtöttük a legizgalmasabb trendeket.
A nyugalom szigete
2020-ban talán minden eddiginél nagyobb jelentőséggel bírt, hogy a feje tetejére álló világban legyen egy hely, ahol magunk vagyunk és nyugalomra lelhetünk. Miért ne építhetnénk magunknak egy ilyen helyet a saját kertünkben?
Az interneten rengeteg inspirációt lelhetünk a zen kertekről, amelyek fő stílusjegye a fehér kavicsokkal borított tipegő és pár különböző méretű és formájú szikla vagy kő. Ne feledkezzünk meg hozzá a vízcsobogásról, amit kis szökőkúttal vagy ha elegendő hely áll rendelkezésre, egyszerűen, térkővel burkolt kerti tóval oldhatunk meg. Igazán lelkesek szerezzenek be Buddha-szobrot is!
A kis menedékünk úgy lesz tökéletes, ha az árnyékolást is biztosítjuk: természetesen a legideálisabb ha egy nagy fa árnyékában pihenhetünk de ennek hiányában építhetünk pergolát, vagy a napvitorla és a napernyő is tökéletes megoldás. És ha az itt töltött időt még hosszabb ideig szeretnénk élvezni, készítsünk térkőből tűzrakóhelyet is, hogy kint maradhassunk a hűvösebb nyári estéken, vagy tavaszi, őszi napokon is.
Vertikális kert
Ismét nagy népszerűségnek örvend, hogy magunknak termeljük a zöldségeket, gyümölcsöket. Szüleink, nagyszüleink idejében még nagyon gyakori volt, hogy külön telken termelték meg, amire szükségük volt. A mai világban ez egyre ritkább, és a családi házakhoz is gyakran csak aprócska kert tartozik. De erre is van megoldás!
A vertikális azaz függőleges kertelrendezés egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hobbikertészek világában is! A módszer lényege, hogy valamilyen tartószerkezetre egymás fölé ültetjük a zöldségeket. Jó ötlet például a kerítésre akasztható polcokra ültetni, de az interneten ebben az esetben is rengeteg ötletet találunk.
A polcokra helyezett földdel töltött műanyag zsákokban például krumpli termeszthetünk, de műanyag hordókba, vödrökbe is ültethetünk. A helytakarékosságon kívül további előny, hogy jóval kevesebb időt kell tölteni a gyomlálással.
Fenntarthatóság a kertben
Szerencsére a kertészkedésben is egyre nagyobb szerepet kap a fenntarthatóság. Ennek egyik fontos mozzanata, hogy spóroljunk a vízzel! Válasszunk inkább olyan növényeket, amelyek szárazságtűrőek, és figyeljük meg, hogy jellemzően a kert melyik részeiben nedvesebb a talaj, ide ültessük a vízigényesebb növényeket. Remek ötlet továbbá egy esővíz tároló kialakítása. Mulcsozással pedig segíthetünk a talaj nedvességtartalmának megtartásában.
A fenntarthatóságért azzal is sokat teszünk, ha a tápanyagpótlásnál organikus eredetű termékeket használunk, de készíthetünk saját komposztot. És természetesen ha van hely, akkor ültessünk a kertbe is minél több fát! Ne feledkezzünk meg a szerszámok biztonságos tárolásáról sem, amire tökéletesen alkalmas lehet egy könnyűszerkezetes garázs vagy fából készült tároló is.
Az egész család kertészkedik
Nem csak nekünk, de gyermekeink számára is nagyon élvezetes a kertészkedés. Különösen nagy örömet okozhatunk, ha kinevezünk nekik egy saját virágágyást ágyásszegéllyel elválasztva, ahol az ő növényeik nevelkednek. Válasszunk gyermekeknek való biztonságos kerti eszközöket, és olvassunk közösen a gyerekeknek való kertészeti könyvekből. Sokkal jobb elfoglaltság, mint egy újabb játék a tableten.
Kevesen tudják, hogy a cikkben szereplő kerti tó, tűzrakóhely vagy grillező, sőt az esővíztároló vagy gyönyörű zen kertbe illő ágyásszegélyek is elkészíthetőek térkőből. Erre vonatkozó pontos leírásokat és további ötleteket valamint kiemelkedő minőségű termékeket találhatunk cikkünk támogatójának, a Kovi-kő Térkőgyárnak a weboldalán.