Augusztusban sokkal tönbb darázs, mint máskor. Ráadásul érnek az édes, cukros gyümölcsök, amik a kertbe vonzzák a kllemetlen csípésükről elhíresült rovarokat. Érdemes védekezni, hiszen a darázscsípés veszélyes!
A nyár a darazsak szaporodási időszaka. Ilyenkor nagyobb az élelemgazdagság, a melegebb időjárás miatt több fészket alapíthatnak, és nagyobb kolóniák képződhetnek. Hogy mennyire szaporodnak el egy adott területen, azt az élelemforrások változása és a potenciális zsákmány bősége is befolyásolhatja, és számít az időjárás is: a meleg és száraz időjárás általában elősegíti a darazsak aktivitását. Ha a darazsak nagyobb számban jelennek meg, különösen a közelben, fontos óvintézkedéseket tenni, hogy elkerüljük a csípéseiket, főleg akkor, ha valaki allergiás a darázs mérgére. Idén már több olyan darázscsípéses eset történt, ahová mentőt kellett hívni.
Így tartsd távol őket
A darazsak bármilyen szerves eredetű hulladékra rászállnak, és agresszíven védelmezik a fészküket. Az első dolog, amit tenni lehet ellenük, a lehetséges élelemforrások elzárása. Ez lehet élelmiszer maradék, de például romlásnak indult gyümölcsök is, amiket mi már nem fogyasztanánk el. Kinti étkezéskor figyelj arra, hogy az élelmiszereket és italokat jól lefedve vagy lezárva tartsd. Kerüld az illatos anyagokat. A parfümök és erős illatú kozmetikumok is vonzzák a darazsakat. Ha olyan területen tartózkodsz, ahol sok darázs lehet jelen, viselj hosszú ujjú ruházatot, hosszú nadrágot, viselj kalapot vagy sapkát.
A darazsak ellen is a legeredményesebb módszer az előzetes védekezés, vagyis a csapdázás. Erre megfelel egy félbevágott, kétliteres, műanyag vizes palack, melynek levágott felső részét helyezd vissza fordítva az alsó részébe. A cukros víznek, az ecetes oldatnak nem fognak tudni ellenállni, így érdemes a csapdákat ezekkel megtölteni. Ide be fognak szállni, de kijönni már nem tudnak. A különböző mentafajták, a kakukkfű, az eukaliptusz és a fehér üröm természetes darázsriasztó. Érdemes belőlük azokra a helyekre ültetni, ahol pihenni vagy mondjuk medencézni szeretnél. Ha darázsfészket találsz, amit már belaktak a darazsak, kérje szakember segítségét a veszélyes helyzetek elkerülése érdekében.
Ezt tedd, ha megcsípett a darázs
Ha darázs közébe kerülsz, és nem akarod, hogy megszúrjon, ne kezdj el hadonászni, mert ezt nyílt támadásként fogja értékelni. Ehelyett várd meg, amíg távozik. Ha megszúrt egy darázs, ne vegyük félvállról. Szúrása azonnali bőrduzzanattal jár, melyet ecettel mérsékelhetsz. Jobb esetben pár nap alatt a duzzanat és a fájdalom is megszűnik. Azonban, ha a szúrás nyálkahártyát ér, minél hamarabb orvoshoz kell fordulni, mint ahogy akkor is, ha a darázscsípésre allergiás személyt ért darázsszúrás.
A darazsak hasznosak is
A darazsak szerepet játszanak az ökoszisztémában. Fontos szerepük van a növények beporzásban és a legtöbb parazita darázs a tojásait különféle kártékony rovarok testébe, vagy ezek lárvái közé rakja, ezzel csökkentve a rovarirtók szerek használatát. Ezért, ha lehetséges, inkább a békés együttélésre kell törekedni velük, és csak akkor tegyünk ellenük intézkedéseket, ha valódi veszélyt jelentenek az emberekre vagy a környezetre nézve.
Forrás: Bors
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!