Nincs párja a konyhától karnyújtásnyira szedett zöldségnek, amelyről kert híján sem kell lemondanunk – a színes termések ráadásul látványnak sem utolsók!
Mobil konyhakert
Nem túl terebélyes zöldségeket akár egy széles ablakpárkányra rögzített edénybe is ültethetünk. Az erkélyen gazdálkodók számára a cserepek, ládák, dézsák mellett praktikusak az ültetőzsákok és a fűszernövényekhez is kiváló, oldalzsebes eper ültető edények. Napos helyen, szerves marha trágyát tartalmazó zöldségföldben az előnevelt palánták gyorsan fejlődésnek indulnak, és gondos öntözés, illetve tápoldatozás esetén egész nyáron teremnek.
Paradicsomi állapotok
Három-négy tő paradicsom kezdő balkonkertészek családját is képes ellátni zamatos terméssel. Már a kifejlett palánták mellé verjünk le támasztékot, mert később megsérthetjük a gyökereket. A megjelenő hónaljhatásokat ki kell törni, a túl sok terméskezdemény egy részét pedig érdemes eltávolítani, hogy a többi könnyebben fejlődjön. Balkonra bokrosodó vagy lecsüngő törpe fajták is kaphatók (pl. Primabell, Tumbling Tom Red). Lehetőleg a reggeli órákban öntözzünk, ezenkívül forró napokon délután vagy kora este is. Víz soha ne érje a leveleket, mert nedves felületükön könnyen elszaporodnak a betegségeket okozó gombák.
Praktikák paprikához
A kifejezetten hobbikertészek számára nemesített balkonpaprika (pl. Redskin F1, Apache F1) 35-40 cm-es magasságot ér el. Hosszú hatású műtrágyával kevert általános földbe ajánlott kiültetni, majd rendszeresen, de takarékosan öntözni, valamint tápoldatozni. Széltől védett, déli fekvésű erkélyen napfürdőzve érzik jól magukat. Kis cserépben csilit, peperonit és különleges fűszerpaprikákat, nagy edényben lecsónak valót nevelhetünk. (Jól mutat mellettük a kompakt növekedésű balkoncukkini és -padlizsán.) Július vége felé beérő termésük több hétig szüretelhető.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!