Mai szóhasználattal élve multifunkcionális növény a sarkantyúka: védi a konyhakertet a kártevőktől, díszíti a balkont, ráadásul ehető is!
A Közép- és Dél-Amerikában őshonos növény a XVII. században került Európába. A konyhakerti haszonnövények közé ültetve magára vonzza a levéltetveket és a hernyókat. A tetvek közvetlenül a virágok és a levelek alatt, a száron telepszenek meg. Ha csak kevés van belőlük, langyos vízpermettel lemoshatók, ellenkező esetben a tövet gyökerestől ki kell tépni.
A sarkantyúkát a lisztharmat is megtámadhatja, ennek tünete a leveleken látható fehéres bevonat. A fertőzés esetén vegyszerrel kezelt növény virágai fogyasztásra alkalmatlanok!
Hasznos tudnivalók
A sarkantyúkafélék hibridjei között évelő gumósok és magról szaporítható egynyáriak is találhatók. A bokros növekedésű fajok erkélyládába valók, az akár kétméteres indákat növesztők felfuttathatók a kerítésre vagy pergolára. Rácson nevelve térelválasztónak is alkalmazhatók. Félárnyékban a sarkantyúka talajtakarónak is alkalmas.
Egynyári növény. A talajra nem igényes, de rendszeresen öntözni kell. Napfényes helyen nyár közepétől októberig ontja sárga, narancsszínű vagy pirosas virágait.
A nagyon erős trágyázástól túl sok levelet hoz. Igen kevés gondozást igényel, mert nagy leveleivel elnyomja a gyomokat.
Legalkalmasabb partnerei a díszágyásban
Körömvirág (Calendula), sárga pillangóvirág (Cosmos sulphureus), vaníliavirág (Heliotropium arborescens), lisztes zsálya (Salvia farinacea), bársonyvirág (Tagetes).
Salátarecept
Készítsünk ecetes-olajos salátaöntetet (vinaigrette-et), majd ízesítsük apróra kockázott hagymával, sóval és borssal. Forgassunk bele vékony hasábokra vágott sárgarépát, karalábét és paprikát, majd szórjuk meg kisebb darabokra tépett rukolával, valamint finomra aprított petrezselyemzölddel és bazsalikommal. Végül díszítsük sarkantyúkavirággal!
Terítési ötlet
Mindenki szakíthat magának egy-egy édeskés ízű virágot a salátájára (ehető) vagy a süteményére, ha sarkantyúkacsokorral díszítjük az étkezőasztalt.