A kertes házban élőknél fordulhat elő a leginkább, hogy augusztustól új lakókat köszönthetnek az udvarban: a sündisznókat. Ennek oka a nyár végén zajló második párzási időszak mellett az, hogy lassan elkezdenek felkészülni téli alvásukra, így olyan helyet keresnek, ahol meghúzhatják magukat és táplálékhoz is juthatnak. Készítsünk nekik házikót!
A sündisznó igen hasznos állat, hiszen megeszi mindazokat a kártevő bogarakat, rovarokat és meztelencsigákat, amik kerti növényeinkben károkat okoznának. A kertbe beköltöző állat gondozása azonban kifejezetten nagy felelősséget jelent, hiszen számos veszély leselkedhet rá – mutatnak rá a STIHL szakértői, akik ezért azt javasolják, ha biztonságos környezetet szeretnénk kialakítani számára, érdemes saját házat készítenünk neki, amit egy csendes zugba, egy bokor, vagy fa tövébe állíthatunk fel.
Így lássunk neki a sünháznak!
A sünlak készítése nem igényel különösebb szakértelmet, néhány egyszerű eszköz segítségével, a gyerekek bevonásával is könnyedén elkészíthető.
Szükséges eszközök:
- láncfűrész
- kesztyű és védőszemüveg
- 4 db 40x25x2 cm-es fa deszka
- 1 db 30.x20x2 cm-es fa deszka
- 1 db 50x40x2 cm-es fa deszka
- 2 db 39x2x2 cm-es fa léc
- 3×30 mm-es fa csavarok
- csiszoló papír
- szögek
- kisméretű szemescsavarok
- kalapács, csavarhúzó
- néhány maroknyi szalma vagy mulcs
1. Felkészülés a barkácsolásra
Ellenőrizzük a nagy teljesítményű eszközeinket, tegyük fel a védőfelszerelést, így a kesztyűt és a szemüveget. Az egyéni védőeszközök nem helyettesítik a biztonságos munkatechnikákat, így az akkumulátoros eszközöket kizárólag felnőttek használják!
2. Pontos mérések, ügyes vágások
A gyerekek mérőszalaggal és ceruzával jelöljék ki a pontos vágási helyeket. A ház oldalain határozzuk meg a tető tetszőleges lejtési szögét, majd igazítsuk hozzá a ház elülső oldalát is, ahová a bejáratnak rajzoljunk be egy 10x 0 centiméteres négyzetet. Ha mindent gondosan kimértünk, vágjuk le a deszkákat akkumulátoros láncfűrészünk segítségével.
3. Egy kis csiszolás
A vágási éleket csiszoljuk simára csiszolópapírral!
4. Rögzítsük az oldalfalakat
Facsavarok és csavarhúzó segítségével rögzítsük össze a ház négy oldalát!
5. Jöhet a hálószoba!
A megmaradt kisebb méretű deszkából készítsük el a sünlak hálószobájának a bejáratát. Az előtérből ugyanis a sündisznó így egy még védettebb zugba tud majd elvonulni, ahol biztonságban lesz más állatoktól és a gyakran szélsőséges időjárástól is. A kis falat szintén facsavarok segítségével rögzítsük.
6. Készítsük el a tetőt
Annak érdekében, hogy a sünlak teteje bármikor leszedhető legyen, de ne csússzon le a házról, a megmaradt nagyobb méretű deszka aljára szögeljük rá a méretre vágott két falécet is úgy, hogy illeszkedjen a ház oldalaihoz. Ezt követően egész egyszerűen helyezzük a kis ház tetejére.
7. Fontos a szigetelés is
A legjobb, ha a sünlakot szalmával vagy mulccsal töltjük meg, ami kiváló fészkelő anyagként megfelelő szigetelést nyújthat és gondoskodhat az apró állat kényelméről is.
További információért kattints ide!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!