Egy színesen beültetett erkély- vagy ablakládára mindig jó érzés rápillantani.
Kedvünkre való ültetőedények
A rendelkezésre álló helyhez mérten használhatunk korlátra akasztható, lehetőleg önöntözős műanyag ládát, függőcserepet és kaspót.
Jó, ha tudjuk: a mázatlan cserepek porózus falán át sok nedvesség elpárolog a talajból, a kezeletlen fadézsák magukba szívják az öntözővizet, míg a napnak kitett sötét ültetőedényekben veszélyesen felforrósodhat a föld. Minél nagyobbak az edények, annál szabadabban terjeszkedhetnek bennük a gyökerek.
Az ideális balkonnövények: mi alapján válasszunk?
Növényválasztáskor ne csak a színekre és formákra figyeljünk – legyünk tekintettel a balkon tájolására és fényviszonyaira is! Érdemes kertészeti áruházban vagy virágpiacon vásárolni, ahol szakképzett eladótól kérhetünk segítséget, és egyúttal minőségi ültetőközeget is be tudunk szerezni.
A hipermarketekben és benzinkutakon csábító áron kínált silányabb virágföldet feljavíthatjuk, ha 20 literenként belekeverünk egymaréknyi lassan lebomló műtrágyát. Ennek köszönhetően növényeink akkor is hozzájutnak a granulátumból folyamatosan felszabaduló fontos ásványi anyagokhoz, amikor (pl. esős időben) nem tápoldatozunk.
Vegyes összeültetések
A szélesebb ládákban két sor növény díszeleghet: hátul a magasabbak, elöl az alacsonyak és a játékosan lecsüngők. Hasonló igényűeket kombináljunk, és törekedjünk arra, hogy a csoportokban mindig legyen figyelemfelkeltő színfolt (levél, virág, termés).
Törpe örökzöld (bukszus) és borostyán mellett a korai hagymásokat egynyáriak követhetik. A naptűrők jól társíthatók cipruskával, továbbá fűszer- és gyógynövényekkel (rozmaring, levendula, curryfű). A sziklakerti fajok (pozsgások, varjúhájfélék) jól érzik magukat tűző napon, (fél)árnyékban hortenziát, tűzesőt tarthatunk.