Akinél sok az árnyék, szinte mindig sóvárogva nézi a szép napos kertek dús vegetációját. Pedig árnyékos területet is be lehet népesíteni csodás növényekkel, csak jól kell választani! Mutatunk néhány remek ötletet!
Minden kertben akad néhány zug, amely kevés napfényt kap, de a kevésbé szerencsés adottságú telkek lehetnek egész nap mélyárnyékban. Komoly kihívás az ilyen árnyékos területet mutatós virágokkal beültetni, de nem lehetetlen! A siker érdekében érdemes megtisztítni a területet a mohától és a borostyántól, és némileg átforgatni a felső talajréteget, hogy morzsalékosabb legyen. Aztán jöhetnek az árnyékkedvelő növények!
1. Árnyékliliom
Mint a neve is mutatja, jól érzi magát árnyékos területen. Eredeti élőhelyén, Japánban, Koreában, Kínában és Kelet-Orosz országban lápréteken, erdei tisztásokon, ligetek aljzatnövényzetében él. Nem is szereti a direkt napfényt: akkor levelei kifehérednek, megégnek. Az évelő árnyékliliom nem igényel különösebb gondoskodást, rendszeresen locsoljuk, illetve a csigák ellen érdemes védeni, mert azok szeretik a zsenge levélkezdeményeket. Nem mindenki tudja, hogy az árnyékliliom fehér vagy levendulaszínű virága illatos is lehet, érdemes közel hajolni hozzá. A levelei fajtánként eltérő színűek és mintázatúak, többfélét is lehet belőlük a kertbe ültetni. A levelek késő őszig megmaradnak, a virágzás nyár közepén várható.
Gyűszűvirág
2. Erdei pajzsika
3. Könnyű gondozni: Bőrlevél
Tüdőfű
Amilyen vicces a neve, olyan hálás növény. Régen a pettyes leveléről úgy gondolták, hogy a beteg tüdőt szimbolizálja, és annak gyógyítására használták. A tüdőfű kiválóan alkalmas talajtakarónak olyan kertrészeken, amelyek árnyékosak, de nem tapossuk. Gyöktörzsével terjedő évelő növény, lilás-rózsaszínes, vagy éppen színváltó virágai már márciustól nyílhatnak. A tüdőfű tápdús talajt igényel, amelyet ne hagyjunk huzamosabb ideig kiszáradni.
Árnyékos kertek királynője: Salamonpecsét
Régen minden kertben megtalálható volt, mára kevésbé elterjedt, pedig rendkívül igénytelen, szívós növény. Rizómáival gyakorlatilag minden talajban megél, jól bírja az aszályosabb időszakokat is. Kedveli a nedvesebb, humuszos, jó vízelvezetésű talajokat. Késő őszig díszítik a kertet akár 90 centi magasba nyúló levelei, amelyek nyár végén elsárgulnak. Kora nyáron hozza fehér virágait, de utána vigyázni kell, mert a megjelenő fekete bogyói mérgezőek. A termés ugyanakkor madarakra nem veszélyes, és ha eljön az ideje, szeretik is csipegetni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!