Öntözés, virágmaggyűjtés és nyaralás alatti feladatok – így gondoskodjunk növényeinkről, virágainkról ebben a hónapban!
Feladatok a virágoskertben
A talaj soha ne száradjon ki teljesen! A nedvesség megőrzése érdekében szórjunk mulcsot a sekély gyökerű növények töve köré. A reggeli öntözés csökkenti a lisztharmat kialakulásának veszélyét.
A hervadt virágok lecsípése növeli a másodvirágzás esélyét. Az évelőkről már gyűjthetünk magokat. Az utolsó rózsák elnyílása után metsszük vissza a hajtásokat egy jól fejlett, ötödik levél alatti rügyre. A rózsa trágyával kényeztetett tövek gyorsabban megújulnak. A magasba törekvő dáliákat, kard- és kána virágokat kötözzük karóhoz vagy támasztórácshoz, mert egy váratlan zivatar letörheti őket.
Cserepes és dézsás növények
Kánikula idején az edénykertet reggel és este is meg kell locsolni. (Kivételt képeznek a pozsgások, mint a kövirózsa és a pálmaliliom, mert ezek több napot is kibírnak víz nélkül.)
A függőkosárba ültetett növényeket merítsük állott vízzel teli vödörbe, hogy megszívhassák magukat. Locsoláshoz se használjunk jéghideg vezetékes vizet! Növényeink öntözővizéhez hetente adagoljunk az igényeiknek megfelelő tápanyagot.
Nyaralás előtti tennivalók
Ha nem sikerül az öntözést elvállaló személyt találni, fel kell készíteni a kertet a nyaralásunk idejére.
Szedjük le az elnyílt virágokat és a magkezdeményeket. Nyírjuk le a gyepet, de csak a felső harmadát vágjuk le, máskülönben kiéghet. Ezután locsoljuk meg minél lassabban úgy, hogy a víz 10 cm mélyen átitassa a talajt.
A kiszáradásra hajlamos cserepes növényeket ültessük ki szabad földbe, vagy legalább helyezzük át az edényüket árnyékos részre.
A veteményeskertet és a gyümölcsöst szabadítsuk meg a gyomoktól és a férgektől. A nem teljesen érett terményeket is takarítsuk be, mert ha a távollétünk alatt megrohadnának, vonzzák a kártevőket.
A szobanövények vízellátása
A jól megöntözött kedvenceket vigyük a lakás hűvös, de világos helyiségébe. Engedjünk vizet egy lavórba, tegyünk bele téglákat, és helyezzük ezekre a kaspójukból kiemelt növényeket, hogy kiszolgálhassák magukat. Tégla helyett anyaggranulátum is megfelel.
Vagy töltsünk meg egy PET palackot vízzel, csavarjuk rá a kilyukasztott kupakot, és fejtetőre állítva nyomjuk a földbe: folyamatosan adagolja majd a vizet, akár egy automata. Kaphatók olyan önöntözők is, amelyek egy tartályból több cseréphez juttatják el az éltető nedvességet.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!