Akár esni fog, akár száraz lesz a nyár, a szomjas növényeket ilyenkor öntözni kell. Ám nem mindegy, hogyan!
Optimális időpontok
Hatásosabb, ha a mindennapi felületes locsolás helyett heti egy-kétszer, kiadósan öntözzük meg a kertet. A veteményesre és a gyepre hetente két alkalommal kb. 10 l vizet számíthatunk négyzetméterenként. A nap és a szél szárító hatásának kitett balkonládák gyakoribb – hőségben napi kétszeri – öntözést kívánnak. Késő este vagy hajnalban a növények jobban megszívják magukat, és a lehűlt talajról kevesebb víz fog elpárologni. Jéghideg kútvízzel csak ezekben a napszakokban locsoljunk!
Módszerek
A növényeket lehetőleg több oldalról öntözzük meg, hogy a víz egyenletes eloszlásban szivárogjon le a gyökérzónába. Ha mindig ugyanonnan locsolunk, akkor a gyökérzet csak egy irányba nő, és kevesebb tápanyagot tud felvenni. Szoliter növényekhez, edénykerthez és balkonládákhoz használjunk locsolókannát, nagyobb felületekre (ágyásokhoz, gyephez) tömlőt. A slag végére csatlakoztassunk permetező funkcióra állított szórófejet, a kanna csövére pedig húzzunk rózsát, így a vízsugár nem mossa ki a talajt. Eső és öntözés után gereblyézéssel tegyük porhanyóssá a talajfelszínt. Ezzel, valamint mulcstakarással csökkenthetjük a párolgást.
Hogyan spórolhatunk?
Csapadékos időszakban felesleges öntözni. Ha lehetséges, gyűjtsük az esővizet az eresz alá állított hordóban vagy az esőcsatornához csatlakoztatott tartályban. Engedélyeztetés után saját kutat is fúrathatunk, és egy kültéri időkapcsolóval megoldhatjuk, hogy a szivattyú éjszaka magától működni kezdjen. Kényelmes megoldás és behozza az árát a locsolóautomata. Komolyabb rendszer létesítését bízzuk egy kertépítő cégre! Különösen takarékosak a talajnedvesség-mérő szenzorral ellátott csepegtető rendszerek, amelyek a növény igényeihez mérten adagolják a vizet.