A bonszai nevelése többről szól, mint a növényápolásról: Japánban egyenesen életfilozófiaként tekintenek rá. Ha megfelelően gondoskodunk róla, akár generációkon keresztül lehet az otthonunk, kertünk dísze.
A legtöbb hazai kertészetben a fikuszokból nevelt változatokat árusítják, ezek gondozása viszonylag egyszerű. A bonszai világos helyen szeret lenni, elviseli a közvetlen napfényt is. A talajt mindig tartsuk nedvesen, de soha ne tocsogjon. Egész évben adjunk neki speciális bonszaitápoldatot, tavasszal–nyáron többet adagoljunk, télen pedig kevesebbet.
A bonszai átültetése
A bonszaitál nagyságát attól függően válasszuk ki, hogy mekkora növényt szeretnénk nevelni. Átültetéskor használjunk speciális bonszaiföldkeveréket. A kisebb példányokat évente, a nagyobbakat kétévente ajánlott átültetni – erre tavasszal vagy az ősszel kerítsünk sort.
A gyökereket szükség eseten vágjuk vissza. Ha azt szeretnénk, hogy a növény megtartsa a formáját, rendszeresen metsszük meg. A munkához célszerű beszerezni egy hosszú nyelű bonszaiollót; az éles szerszámmal elkerülhetjük a szövetek felesleges roncsolódását, a hosszú nyél pedig abban segít, hogy könnyen beférjünk a bonszai ágai közé. Akkor válik aktuálissá a metszés, ha a lombkorona formája kezd eltérni attól, amit látni szeretnénk. Érdemes megvárni, amíg a növény hosszú hajtásokat növeszt, mert eközben a gyökerei is fejlődnek.
A metszést ideális esetben tavasszal végezzük, a növekedési időszak kezdeten, azonban a kisebb formázásokat barmikor elvégezhetjük.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!