A pázsit a nyári időszakban mutatja a legszebb arcát – feltéve, ha megfelelően gondozzuk. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen gyakran nyírjuk, mikor locsoljuk, vagy éppen mennyi tápanyaggal látjuk el időről időre.
1. Fűnyírás csakis az esti órákban
A kánikula ideje alatt a fűnyírást érdemes az esti órákra vagy borúsabb napokra időzítenünk. Fontos, hogy a növekedés intenzitásától függően egy-két hetente végezzük el a kerti munkát, ami előtt 24 órával már ne öntözzük meg a pázsitot. A fűnyírás első lépéseként pedig mindig a szegélynyírást végezzük el, csak ezt követően vegyük elő fűnyírónkat, hogy végighaladhassunk a teljes gyepen.
2. Fontos a vágási magasság
Mivel a hőségben a gyep lassabban regenerálódik, így érdemes a vágási magasságot 4-5 centiméterre beállítanunk. Nagy segítségünkre lehet ebben egy olyan fűnyíró, amelyen a vágási magasságot egy mozdulattal meg tudjuk határozni. Amennyiben 8 centiméternél magasabb a fű, a nyírási munkálatokat két részletben, elsőként magasabb, majd alacsonyabb vágási szinten végezzük el.
3. Öntözés kizárólag kora reggel
A száraz időszakban a gyepnek több vízbevitelre van szüksége, melyet a párolgási veszteség minimalizálásával érdemes megadni számára. Éppen ezért kiemelkedően magas hőmérséklet esetén naponta, átlagos nyári napokon hetente négy-öt alkalommal, a kora reggeli órákban, a megszokottnál kissé hosszabb ideig öntözzünk.
4. A gyepszellőztetéssel várjunk!
A gyepszellőztetés során a földfelszín feletti filcréteget távolítjuk el, amely ha túlzottan vastag, meggátolja a fűszálak megfelelő víz-, oxigén- és tápanyagfelvételét. A kánikulában azonban tilos elvégezni ezt a kerti munkát, ugyanis nagyfokú stressznek tennénk ki pázsitunkat. A gyepszellőztetéssel érdemes egészen őszig várnunk.
5. Mulcsozónyírás erőfeszítések nélkül
A mulcsozónyírással a gyep sokkal sűrűbb, egyenletesebb lehet a nyári szezonban is: az apróra vágott fűnyesedék ugyanis természetes zöldtrágyaként funkcionál, így hasznos tápanyagokkal látja el a talajt. Segítségével ráadásul kiválthatjuk a műtrágyahasználatot is, amivel védeni tudjuk környezetünket.
6. Gondoskodjunk a megfelelő tápanyag-utánpótlásról!
A gyep általános tápanyag-utánpótlására használjunk komposztot, amelyet akár mi magunk is előállíthatunk a háztartási hulladékok és a növényi nyesedékek segítségével. A komposztálás egy rendkívül egyszerű folyamat, amellyel a kertünk csak nyerhet – derül ki többek között ebből a podcast adásból is. Fontos azonban, hogy a humusz vékony rétegű elterítését követően a gyepet egyenletesen és bőségesen öntözzük meg.
7. Tartsuk karban a kerti eszközeinket!
Minden használatot követően gondoskodjunk a fűnyírók és fűkaszák szükséges karbantartási feladatainak elvégzéséről. Tisztítsuk meg eszközeinket a lerakódott nyesedéktől, és rendszeresen élezzük meg fűnyírónk késeit is. Ez utóbbi különösen fontos, hiszen a kopott késekkel a fűnyírás kifejezetten nehézkessé válhat és az összkép is elmarad majd a várttól. Nézzük át a kopóalkatrészeket, de ügyeljünk a szükséges mennyiségű olaj pótlásáról és a gumikerekek optimális légnyomásáról is!
+1: Ne hagyjuk kárba veszni a keletkezett nyesedéket!
A magaságyás kialakítása során remekül fel tudjuk használni a fűnyírás során keletkezett fűnyesedékeket, úgy, hogy az ágyás feltöltése során talajjal rétegezzük. A magaságyásnak például számos előnyös tulajdonsága van – többek között az is, hogy a 60 cm feletti ágyást kényelmesebben tudjuk azt gondozni. Ráadásul a talajának összetételét mi határozzuk meg, így a termesztendő növények igényeihez tudjuk tápanyagtartalmát alakítani.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!