„Szúrós” kedvenceink, a kaktuszok egyediségüknek és dekorativitásuknak köszönhetően igen népszerű szobanövényekké váltak. De vajon minden alapvető dologgal tisztában vagyunk, ha a kaktuszokról van szó?
1. A kaktuszok elpusztíthatatlanok?
Egyértelműen nem. Bár igen igénytelenek, és könnyű őket életben tartani, a túlöntözéssel, elégtelen fényviszonyokkal, rossz cseréppel vagy földdel nem fogja sokáig bírni! Nézzünk utána az egyes kaktuszfajták igényeinek, ha szeretnénk otthonra beszerezni párat!
2. Virágoznak a kaktuszok?
Bizonyos kaktuszfajták könnyedén virágoznak, például a mammillariák, a rubinkaktuszok, az echinocereus kaktuszok, de vannak olyanok is, akiknek évtizedek kellenek, míg virágba borulnak. Lehet, hogy otthoni kaktuszunk is képes lenne virágozni megfelelő nevelés mellett: megfelelő talajjal, időnkénti átültetéssel és elegendő napsütéssel.
3. Mi a legjobb kezdő kertészeknek?
Könnyedén merjük ajánlani a színes virágú gymnocalycium mihanovichii kaktuszt, a kisebb fügekaktuszokat, és talán a legnépszerűbb a virágokat is bontó mammillariák.
4. Milyen gyakran kell öntözni?
A különböző fajták eltérő öntözési igényűek, de az évszakok is befolyásolják a gyakoriságot! Nyáron körülbelül kéthetente, télen 3-4 hetente érdemes öntözni. Akkor csináljuk jól, ha a föld teljesen kiszárad az öntözések között. A legjobb olyan cserépben tartani, amelynek az alján távozni tud a felesleges víz.
5. Csak a meleget kedvelik?
Nem! Vannak melegkedvelő fajok is, azonban bizonyos fajokat könnyedén teleltethetjük 5-15 °C-ban is. Ennél hidegebb időben már semmiképpen se tartsuk kint a kaktuszokat. A napfényre viszont általában nagyon sok szükségük van: körülbelül napi 6 órára.
6. Mennyi ideig élnek?
A természetben egy kaktusz akár több mint száz évig is képes elélni. Lakásban inkább több mint tíz évet is kibírnak, csak egy kicsit kell odafigyelni rájuk!
7. Megváltozott a színe, miért van ez?
Sajnos a túlöntözéssel vagy nem megfelelő körülményekkel gombás fertőzést kaphat a kaktusz, ezt jelezheti a színváltozás, vagy a furcsa bolyhok megjelenése. Ilyenkor még inkább vonjuk meg tőle a vizet és rakjuk száraz, napos helyre, de ne legyen túl meleg!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!